Zima na Kasprowym @fot. RMF

Lato nieubłaganie zmierza ku końcowi, a zima coraz bliżej. Świadczą o tym m.in. zabielone szczyty Tatr; dziś rano na Kasprowym Wierchu leżało kilka centymetrów śniegu, a temperatura spadła do minus 1 stopnia C.
3-5 stopni poniżej normy
„Do Polski napływa zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Śnieg o tej porze roku w Tatrach nie jest zjawiskiem niezwykłym, ale mimo to temperatury, przynajmniej na nizinach, oscylują na poziomie ok. 3-5 stopni poniżej normy, a silny wiatr sprawia, że odczucie chłodu jest jeszcze bardziej spotęgowane” – powiedziała Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat. W ubiegłym roku biało w górach było już pod koniec sierpnia.
Biało na Kasprowym
Jak informuje Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu dziś o godz. 08:00 rano leżało w Tatrach ok. 2 cm śniegu, a temperatura spadła do minus 1 stopnia Celsjusza. Wieje silny wiatr osiągający prędkość blisko 100 kilometrów na godzinę.
„Warunki turystyczne w górach są bardzo trudne – niżej spadł deszcz, dlatego szlaki są bardzo śliskie i mokre. Wysoko w Tatrach jest zimno i śnieżnie” – powiedział w rozmowie z portalem Przyroda, Pogoda, Klimat dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.
Z powodu niskiego pułapu chmur ośnieżone stoki Tatr z Zakopanego są niewidoczne.
W górach zimowo do połowy tygodnia
Z prognoz wynika, że zimowe warunki wysoko w górach utrzymają się co najmniej do połowy tygodnia. Temperatury w rejonie Kasprowego Wierchu balansować będą na poziomie zera w dzień oraz lekko poniżej zera w nocy. Na wysokości powyżej 1700 m n.p.m wciąż może padać deszcz ze śniegiem i śnieg.
W Zakopanem w poniedziałek rano było deszczowo, a termometr wskazał 6 stopni. Przybywający na Podhalu muszą spodziewać się w kolejnych dniach przelotnych opadów deszczu oraz temperatur na poziomie ok. 10-13 stopni.

07.09.2015 10.25