Po rekordowo upalnym dniu z temperaturami, które zwykle powinny pojawiać się w lipcu, a nie w pierwszym dniu września, zaczynają rozwijać się burze. Miejscami zjawiska będą w najbliższych godzinach gwałtowne, zwłaszcza na zachodzie, na co uwagę powinni zwrócić zmotoryzowani. Na drogach ślisko i niebezpiecznie.
Pierwsze burze powstały na Mazowszu i Warmii
Obniżający poziom kondensacji sprzyja rozwojowi chmur burzowych na terenie Warmii oraz w dzielnicach Polski środkowej. O godzinie 18:30, jak powiedziała Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat, grzmiało m.in.: na północ od Mrągowa i Nidzicy oraz na zachód od Wyszogrodu.
Były to pojedyncze obszary burzowe. Z radarów wynika, że burzom towarzyszą silne opady deszczu (odbiociowość 50 dBZ), możliwy jest również grad do 1-2 cm średnicy. W związku ze spadającym poziomem kondensacji burz w najbliższych godzinach będzie przybywać, zwłaszcza w zachodnich regionach naszego kraju.
Groźna burza na zachodzie
Po południu groźna komórka burzowa utworzyła się między Berlinem a Dreznem. Po godzinie 19:00 zaczął wkraczać nad Ziemię Lubuską i częściowo Dolny Śląsk. Mimo godzin wieczornych (21:30) nawałnica przesuwa się na wschód, obejmując południową część województwa zachodniopomorskiego oraz zachodnią i północną wielkopolskiego. Na radarach widać potężną strefę burz, której towarzyszą silne opady deszczu, liczne wyładowania atmosferyczne i silny wiatr. W Zielonej Górze poryw wiatru sięgnął 80 km/h, w województwie lubuskim pojawiły się już pierwsze zniszczenia.
Bardzo niebezpiecznie na Pojezierzu Pomorskim
Tymczasem około godziny 23:00 struktura burzowa przesuwała się nad południowo-wschodnią częscią województwa zachodniopomorskiego oraz zachodnią kujawsko-pomorskiego. Na radarach widoczna jest linia szkwału z maksymalną odbiciowością, co oznacza, że wyładowaniom towarzyszy bardzo silny wiatr nawet o prędkości 100 km/h i ulewny deszcz. Nawałnica nasuwa się nad środkową i północną część Kujaw i obszar Pomorza Gdańskiego, więc mieszkańcy muszą być uczuleni na gwałtowne zjawiska atmosferyczne w ciągu najbliższych kilku godzin.
Pojedyncze burze pojawiają się też w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku.
Niespokojna noc
Synoptycy portalu Przyroda, Pogoda, Klimat ostrzegają, że ten wieczór może być bardzo niespokojny w zachodnich, środkowych i północnych regionach Polski. W nocy na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, a nad ranem także w centrum i na zachodzie Warmii przechodzić będą burze z ulewnymi opadami deszczu do 30 mm, silnym wiatrem do 80 km/h, a wieczorem jeszcze lokalnie gradem.
Jutro burze, ale z mniejszym natężeniem, będą pojawiać się na wschodzie.

01.09.2015 18:34