Po fatalnym, bo chłodnym lipcu, pogoda w sierpniu nad morzem zdecydowanie się poprawiła – sprzyja opalaniu i morskim kąpielom. Podobna sytuacja panuje na Mazurach, a co w górach? Komu pogoda w tym tygodniu dopisze?
Pogoda nad morzem: bezchmurnie i ciepło
Przez cały ten tydzień – od poniedziałku do niedzieli niebo nad Bałtykiem będzie niemal bezchmurne. To dzięki potężnemu wyżowi znad Skandynawii, który zagwarantuje na plażach tylko Słońce. Na temperatury powietrza nie będziemy narzekać, bowiem spodziewamy się na ogół od 20-22 stopni na wybrzeżu wschodnim do 24-27 stopni na zachód od Kołobrzegu; w pierwszej połowie tygodnia lokalnie w rejonie Świnoujścia, Rewala, Mrzeżyna możemy mieć ok. 28 stopni. Wiatr powieje umiarkowanie, ze wschodu i północnego-wschodu.
Uwaga na upwelling
Temperatura wody w Bałtyku pozostaje przyjemna do kąpieli. Najwyższa jest w rejonie Gdyni, gdzie wynosi 22 stopnie, w Zatoce Puckiej 21 stopni, w Międzyzdrojach 20 stopni, a w Świnoujściu i Ustce 19 stopni. Jednak przewidywane na najbliższe dni wiatry wschodnie mogą sprzyjać powstawaniu zjawiska upwellingu, zwłaszcza w rejonie Kołobrzegu i Władysławowa. Polega ono na „wynoszeniu” chłodnych wód głębinowych, które docierają na ich powierzchnię, obniżając temperaturę. Nie da się wykluczyć, iż temperatura wody spadnie do zaledwie 10 stopni, więc nie będzie sprzyjać kąpielom.
W górach początkowo pochmurno, potem słonecznie
Do wtorku pogoda w Tatrach, Bieszczadach i w Sudetach nie będzie zdecydowana. Niebo mają zaciągać chmury, od czasu do czasu popada i zagrzmi. W dolinach prognozujemy od 20 do 24 stopni, wysoko w górach od 10 do 13 stopni. Zdecydowanej poprawy pogody oczekujemy od środy/czwartku, kiedy niebo się rozpogodzi, burz co najmniej do weekendu nie przewidujemy i będzie ciepło – w niższych partiach 22-25 stopni, na szczytach od 6 do 10 stopni Celsjusza.
Na Mazurach słonecznie, ale wietrznie
Także wypoczywający na Mazurach nie powinni narzekać na pogodę. Ten tydzień zapowiada się słonecznie, z temperaturami początkowo do 25-27 stopni, ale każdego dnia do czwartku temperatura o 1-2 stopnie będzie niższa. W drugiej połowie tygodnia ustali się ona na poziomie 24-26 stopni. Dobrą wiadomością dla żeglarzy jest wiatr, bowiem ten do środy będzie osiągał 4-5 stopni w skali Beauforta, umożliwiając uprawę sportów wodnych. Kąpiele w mazurskich jeziorach będą przyjemne, bowiem temperatura wody sięga 22-25 stopni.

17.08.2015 12.25