Wczoraj, po zimnym weekendzie, jak zwykle ociepliło się. W wielu regionach południowej i środkowej Polski odnotowaliśmy 26-27 st. C, było więc cieplej niż w sobotę i niedzielę. Dzisiaj kontynuacja prawdziwie letniej pogody, co z pewnością nie zadowoli każdego, kto będzie wykonał jakieś prace – czy to w biurze czy na zewnątrz. Trochę orzeźwiających burz pojawi się po południu, ale nie w całym kraju.
Sytuacja baryczna
Znad Atlantyku nad Wyspy Brytyjskie dotarł głęboki układ niskiego ciśnienia, który połączył się z innym niżem znajdującym się nad Skandynawią. Z kolei w Basenie Morza Śródziemnego i na wschodzie Europy dominują układy wyżowe. Przez nasz kraj z zachodu na wschód przemieszcza się chłodny front atmosferyczny. Z południowego-zachodu wciąż napływa ciepłe powietrze pochodzenia polarnomorskiego.
Sporo słońca, burze dopiero po południu
W pierwszej części dnia na południu, wschodzie oraz w centrum kraju powinno być pogodnie – przeważać będzie małe lub umiarkowane zachmurzenie. Nieco więcej chmur pojawi się na Ziemi Lubuskiej, zachodzie i północy Wielkopolski, Pomorzu i częściowo na Warmii, ale jeśli popada, to bardzo słabo.
Po południu na niebie zaczną rozwijać się chmury kłębiaste. Na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, południu i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie energia chwiejności sięgnie 1000 J/kg. W ten sposób, już około południa nad górami, a wczesnym południem na wymienionym obszarze zaczną powstawać pojedyncze komórki burzowe. Z racji słabych warunków kinematycznych: DLS <10 m/s, SRH <100 m2/s2 burze będą słabo zorganizowane, a wiele z nich ma mieć charakter burz stacjonarnych. Dlatego będą generować wysokie sumy opadowe (do 20 mm), nie można też wykluczyć opadów gradu do 2 cm średnicy, a z powodu suchego powietrza w środkowej troposferze (widzi to model MB), także silniejszego wiatru do 80 km/h. W centralnych, północnych i zachodnich województwach po południe spokojne i w miarę słoneczne.
Bardzo ciepło
Najzimniej będzie na wybrzeżu, gdzie zobaczymy 16-18 stopni. Poza tym od 20-22 stopni na zachodzie Warmii, północy i zachodzie Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej, ok. 25 stopni w centrum do 26-28 stopni na wschodzie i południu. Nie da się wykluczyć, że miejscami w Małopolsce i Podkarpaciu słupek rtęci sięgnie 29-30 stopni. Wiatr tylko podczas burz, poza tym umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeorologiczne będą obojętne, przechodzące na wschodzie i południu w niekorzystne. Pojawi się senność. Dominować będzie też odczucie gorąca i parności, tylko na zachodzie i północy ciepła, na wybrzeżu chłodu.
Noc pogodna
Wieczorem na południu i wschodzie zanikające burze. Na pozostałym obszarze pogodnie. Do rana już wszędzie bez opadów. Temperatura minimalna od 13 st. C na Kujawach i Podlasiu do 15-16 stopni na zachodzie i wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowych.

02.06.2015 06.28