Setki ludzi zostało ewakuowanych z zagrożonych powodzią obszarów Teksasu, gdy ulewne deszcze nawiedziły stan, w którym co najmniej 16 osób zginęło w incydentach związanych z pogodą, w tym sześć w Houston – informuje Reuters.
Fot. Reuters

Ponad 200 rodzinom kazano się trzymać z dala od swoich domów w hrabstwie Parker, gdzie rzeka Brazos była gotowa do wystąpienia ze swoich brzegów około 50 km na zachód od Fort Worth – poinformowały w środę lokalne władze.

„Rzeka zbliża się szybko i płynie w niebezpiecznych ilościach” – powiedział na konferencji prasowej sędzia hrabstwa Parker County Mark Riley, dodając, że schrony zostały już otwarte.

Spodziewano się, że liczba ofiar śmiertelnych w Teksasie wzrośnie, ponieważ 12 osób wciąż zostaje uznanych za zaginione w zalanych przez burze miastach Austin i Houston.

W hrabstwie Hays aż dziewięć osób uznano za zaginionych po powodzi, która zmiotła domy od fundamentów. Trzy osoby w hrabstwie, około 50 km na południowy zachód od Austin zostały już potwierdzone jako martwe.

Co najmniej trzy osoby zostały ranne w środę, gdy tornado uderzyło w okręg zajmujący się wydobywaniem gazu ziemnego w teksańskim mieście Canada – powiedział szeryf hrabstwa Hemphill. Powrót opadów utrudnia akcję ratunkową w całym stanie.

„Rzeka zacznie ponownie rosnąć” – powiedział Kharley Smith, Koordynator zarządzania awaryjnego w hrabstwie Hays.

Powodzie uszkodziły około 4 tys. struktur i sparaliżowały transport w czwartym najbardziej zaludnionym mieście w USA, gdzie ponad tysiąc pojazdów zostało uwięzionych w rosnących wodach.

Ciało ostatniej ofiary w Houston, 31-letniego mężczyzny, znaleziono w pobliżu pojazdu zanurzonego w wodach powodziowych. Burze wywołują także problemy na lotniskach; w środę do godz. 17:30 odwołano blisko 240 planowanych lotów na lotniskach w Dallas i Houston.

Narodowy Serwis Pogodowy wydał ostrzeżenia przed powodziami dla Północnego Teksasu i dużej części Oklahomy. W pobliżu Dallas, policja ewakuowała ludzi mieszkających w pobliżu tamy, która groziła przerwaniem i zaapelowali, by rolnicy wywieźli zwierzęta gospodarskie.

W poniedziałek w krótkim czasie na Houston spadło 28 cm deszczu, podczas gdy na Austin – 18 cm.

28.05.2015 10.44