Poziom zanieczyszczenia powietrza w niektórych najbardziej podatnych na smog chińskich miastach obniżył się o jedną trzecią w pierwszym kwartale tego roku – podaje grupa środowiskowa Greenpeace. Wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza pozostaje głównym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, przyczyniając się każdego roku do tysięcy zgonów.
Poziomy zanieczyszczeń w dół
W Pekinie, poziomy PM2,5 – zawieszonych w powietrzu cząstek stałych o średnicy wystarczająco niewielkiej, by wniknąć głęboko do płuc- spadły o około 13 procent w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2015 r. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej – podaje Greenpeace.
Głównymi czynnikami, które przyczyniły się do drastycznego zmniejszenia zanieczyszczenia przemysłu ciężkiego w takich miastach Habei czy Pekin są „podjęte w ostatnim czasie surowe środki zmierzające do kontroli smogu” – napisał w e-mailu do AFO Zhang Kai, z Greenpeace East Asia Climate and Energy Campaigner, napisał w e-mailu do AFP.
Rząd spełnia obietnice
Wśród 74 miast, w których prowadzono monitoring zanieczyszczeń, niektóre poziomy zmniejszyły się nawet o 48 procent. W prowincji Hebei, która otacza Pekin i w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia widoczne w stolicy, poziomy PM2.5 spadły o 31 proc.
„Naszym oczekiwaniem na najbliższą przyszłość jest to, że stężenia PM2.5 w nadmorskich miastach będzie stale spadać dzięki środkom, które rząd wprowadził w celu kontroli zanieczyszczeń” – dodał.
Chińskie miasta są często nawiedzane przez potężne zanieczyszczenia, za które odpowiadają elektrownie węglowe, przemysł ciężki, a także nadmierne użytkowania pojazdów. Problem ten stał się głównym źródłem niezadowolenia ze strony partii komunistycznej, w związku z czym rząd został zmuszony do zmniejszenia udziału energii pochodzącej z paliw kopalnych.
Na zachodzie i w centrum wzrosty
Kai ostrzegł, że w innych chińskich miastach, zwłaszcza w zachodnich i środkowych prowincjach, gdzie nie podjęto takich środów, stężenie zanieczyszczeń jeszcze wzrosło.
Pomimo spadku poziomu zanieczyszczeń w niektórych obszarach, około 90 procent z 360 chińskich miast już teraz przekroczyło średnioroczne stężenie cząstek stałych wg norm Greenpeace. W Szanghaju, będącym centrum finansowym Chin, odnotowano 13-proc. wzrost zanieczyszczeń PM2,5.

22.04.2015 02.41