Woda to bogactwo, bez którego nie byłoby życia na Ziemi. Dlatego warto pamiętać o tym zasobie nie tylko dzisiaj, w czasie obchodów Światowego Dnia Wody, ale codziennie, stosując się do zasad, ktore uchronią przyszłe pokolenia od globalnej katastrofy.
Polska krajem niezasobnym w wodę
W ciągu doby statystyczny Polak zużywa 150 litrów wody, z czego zaledwie 1-2 l w celach konsumpcyjnych, pozostałe 148 l wylewa do kanalizacji – powiedział Witold Sumisławski, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.
Choć może nam się wydawać, że Polska to kraj zasobny w wodę, nie do końca tak jest. Jeśli chodzi o zasoby wód powierzchniowych nasz kraj znajduje się grubo pod kreską w przeciwieństwie do innych krajów Unii Europejskiej. W przeliczeniu na przeciętnego Polaka przypada średnio 1600-1800 litrów wody, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej to 5 tys. litrów. Nasz kraj posiada także zasoby wód podziemnych, a w ciągu ostatnich lat rośnie ich udział w zaopatrzeniu na wodę. – Każdy Polak ma prawo dostępu do jak najlepszej jakości wody, ale nie powinniśmy jej marnować – zaznacza Sumisławski.
Wystarczy zmiana nawyków
Hasło tegorocznego obchodu Światowego Dnia Wody brzmi „Woda i zrównoważony rozwój”. Eksperci Narodów Zjednoczonych alarmują, że do 2030 roku nawet 40 proc. ludności na świecie będzie się zmagać z niedoborem wody, w związku z postępującą gwałtownie urbanizacją, zmianami klimatycznymi i przemianami urbanizacyjnymi. Dlatego, aby nie zaszkodzić przyszłym pokoleniom, już dziś powinniśmy przyjąć zasady, ktore nie wpłyną na nasze życie, a pomogą uratować miliony innych.
Można skrócić codzienne wizyty pod prysznicem o 60 sekund, przy myciu samochodu można używać pistoletu zraszającego, takiego jak w ogrodzie, a przy myciu zębów trzeba zakręcać kran.
Brak wody prowadzi do wojen
Zdaniem niektórych ekspertów, dostęp do wody wraz ze wzrastającą liczbą ludności na świecie może prowadzić do poważnych sporów. Według analiz amerykańskiego Instytutu Pacyficznego, na świecie co roku dochodzi do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu poważnych konfliktów, związanych właśnie z wodą. Przyczyną wojny, która trwa w Syrii, był brak dostępu do wody pitnej.

22.03.2015 12.22