Zdjęcie z 23 lutego @NASA

W ostatnich dniach lutego potężny zimowy sztorm znajdujący się w pobliżu Półwyspu Arabskiego, podniósł z ziemi kurz i piasek. Układ niskiego ciśnienia zasilany silnym wiatrem północno-zachodnim niósł pył aż z północnej Arabii Saudyjskiej, Iraku i Kuwejtu do brzegów Zatoki Perskiej i Morza Arabskiego.

Radiometr Visible Infrared Imaging Radiometer znajdujący się na pokładzie satelity pogodowego Suomi National Polar-orbiting Partnership (Suomi NPP), którego głównym operatorem jest Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), zrobił zdjęcia potężnej burzy piaskowej, która zaatakowała Półwysep Arabski w dniu 23 i 24 lutego br. Ze względu na krajobraz pustynny, unoszące się w powietrzu cząsteczki są łatwiejsze do zobaczenia nad otwartą wodą niż lądem.

Zdjęcie z 24. lutego @NASA

Burze piaskowe są o tej porze roku zjawiskiem całkiem powszechnym, chociaż ta wydaje się być szczególnie silna i trwała, gdyż trwa już pięć dni. W trakcie żywiołu widzialność spada niemal do zera, stwarzając duże niebezpieczeństwo dla kierowców. W ostatnich dniach na terenie Omanu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) doszło do wielu wypadków. Tymczasem na lotnisku Al Maktoum w Dubaju widzialność spadła poniżej 500 metrów, co przyczyniło się do przerwania pracy portu na kilka godzin.

System pogodowy, prócz burzy piaskowej, przyniósł także opady deszczu i śniegu, a także potężny sztorm na wybrzeżu. W miejscowości Muscat w Omanie jeszcze 20 lutego temperatura w cieniu sięgała 38 stopni, ale już cztery dni później słupki rtęci wskazywały jedyne 20 stopni. Władze Dubaju zatrudniły dodatkowych pracowników, by usunąć kurz i zanieczyszczenia z ulic. Doniesienia prasowe podają, że z samego miasta wywieziono 21 ton piasku. Władze rządowe w kilku krajach ostrzegły ludzi narażonych na burzę, radząc zamknięcie okien i drzwi, a także jak najmniejsze przebywanie na świeżym powietrzu. Pyły i zanieczyszczenia stanowią zagrożenie dla osób cierpiących na astmę i inne choroby układu oddechowego.

27.02.2015 09.21