W ostatnich dniach, mimo obecności potężnego wyżu, niebo na obszarze całego kraju zaciągnięte jest chmurami, a temperatury też nikogo nie zachwycają. Na szczęście dzisiaj, zgodnie z wcześniejszymi prognozami, aura zacznie się stopniowo zmieniać, chociaż słonce i tak nie wszędzie się pokaże.
Sytuacja baryczna
W pasie od Rumunii po zachodnią Ukrainę rozciąga się układ wysokiego ciśnienia. W tym samym czasie nad północną częścią kontynentu oraz nad Atlantykiem dominują niże. Polska jest na skraju wyżu, w ciepłych masach powietrza polarnomorskiego, jakie napływają nad obszar naszego kraju z południa i południowego-zachodu.
Poranek pochmurny, ale aura zacznie się stopniowo poprawiać
Czwartek wita nas chmurami, miejscami także mgłami, a przejaśnienia lokalnie pojawiają się jedynie nad Karkonoszami oraz w Tatrach. W pierwszej części dnia będzie dominować raczej jesienna pogoda, z dużym zachmurzeniem, a słonce może się pokazywać jedynie od Podhala po Dolny Śląsk.
Po południu w północnej, wschodniej i środkowej części kraju wciąż będzie pochmurno. Tymczasem na południu woj. lubuskiego i wielkopolskiego, na Dolnym i Górnym Śląsku, gdzieniegdzie w Małopolsce, Podkarpaciu oraz w centrum będzie się przejaśniać, na południowym zachodzie niebo będzie niemal bezchmurne.
Do 8 st. C
W dniu dzisiejszym najcieplej będzie tam, gdzie mocno zaświeci słońce – temperatura wzrośnie do 8 stopni. Jenak na przeważającym obszarze słupki rtęci mają oscynl pozostałym obszarze od 4 do 7 stopni, tylko na północy oraz miejscami w Małopolsce będzie chłodniej – 1-3 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.
Warunki biometeorologiczne w południowo-zachodniej i częściowo południowej Polsce będą obojętne, a nawet korzystne. Na pozostałym obszarze niekorzystne. W czwartek dominować będzie odczucie chłodu, a w regionach pogodnych także komfortu termicznego i ciepła.
Noc przeważnie pochmurna, mglista
W nocy na ogół będzie pochmurno, z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na południu oraz na Ziemi Lubuskiej. Lokalnie utworzą się mgły ograniczające widzialność poniżej 100 m. Temperatura minimalna od -8, -6 st. C w rejonach podgórskich i około 0 st. C na północy do 1-2 st. C w głębi kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych.

12.02.2015 06.38