Potężna La Nina @listopad 2007

Ryzyko anomalii La Nina na Pacyfiku może się podwoić z powodu globalnego ocieplenia – wykazały najnowsze badania. 3

Przewiduje się dwukrotny wzrost częstości potencjalnie niebezpiecznego zjawiska pogodowego, który oddziałuje na pogodę na całym świecie, w tym zwiększenia suszy w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych, powodzi w zachodnich regionach Pacyfiku i intensywności atlantyckich huraganów – pisze portal phys.org.
Co więcej, nastąpi około 70 proc. zwiększenie anomalii La Nina zaraz po skrajnym El Nino, co w rożnych regionach na świecie doprowadzi do powstania ekstremalnych zjawisk pogodowych – potężnych susz i równie groźnych powodzi.

Najnowsza współpraca międzynarodowego zespołu naukowców, w której uczestniczył prof. Mat Collins z Uniwersytetu w Exeter, próbowała ustalić, jak globalne ocieplenie wpłynie na częstotliwość przyszłych ekstremalnych zdarzeń na Pacyfiku – La Niña. Wyniki badań zostały opublikowane w wiodącym czasopiśmie naukowym Nature Climate Change.
Wydarzenia El Niño i La Niña to przeciwne naturalne zjawiska klimatyczne. Zjawiska ekstremalne typu La Niña występują, gdy w środkowej części Pacyfiku następuje gwałtowny spadek temperatury, zaś ocieplenie w Azji Południowo-Wschodniej prowadzą do wzrostu gradientu temperatury.

Badania, ktore uwzględniły postępujące ocieplenie klimatu, w połączeniu ze wzrostem częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk El Nino, sugerują, że najsilniejsze La Nina będą następować co 13 lat, a nie tak jak to miało miejsce wcześniej co 23 lata.

„Nasze wcześniejsze badania wykazały podwojenie częstotliwości ekstremalnych zjawisk El Nino, a nowe opracowania pokazują podobny los zimnej fazy cyklu” – wyjaśnia współautor, profesor Collins.

Kierownikiem najnowszego badania jest dr Wenju Cai, z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) oraz inni naukowcy z Australii, Chin, Stanow Zjednoczonych, Francji i Peru.
Dr Cai wskazał potencjalne skutki tej zmiany klimatu. „Zwiększona częstotliwość zdarzeń ekstremalnych typu La Niña, które w większości występują rok po ekstremalnym El Niño, oznaczałoby wzrost występowania niszczycielskich zjawisk pogodowych, ktore wywoływałyby głębokie skutki społeczno-gospodarcze”.

27.01.2015 08.33