Śnieg w Damaszku, 7 stycznia 2014 @BBC

Potężny zimowy sztorm, niosący ulewne opady deszczu, silny wiatr, grad, a nawet opady śniegu dał się we znaki w ciągu ostatnich godzin na Bliskim Wschodzie, zabijając co najmniej siedmiu syryjskich uchodźców w kraju ogarniętego wojną w Libanie, dotkliwie raniąc co najmniej dziesięciu innych – podaje agencja Associated Press.
To wina prądu strumieniowego
„Prąd strumieniowy ostro zwolnił i przesunął się daleko na południe, wlewając zimne powietrze pochodzenia arktycznego poprzez zachodnią Rosję, Morze Czarne, Turcję i dalej w rejon Bliskiego Wschodu” – wyjaśnia przyczynę niezwykłej anomalii Marzena Rabczewska, właścicielka bloga Przyroda, Pogoda, Klimat. W związku z nagromadzeniem w atmosferze sporej wilgoci oraz panującej ujemnej temperatury przy powierzchni ziemi śnieg spadł w południowo-wschodniej części kontynentu oraz na Bliskim Wschodzie Azji.
Meteorolog dodała, że śnieg w ostatnich dniach sypnął m.in. w Turcji, Grecji (w tym. na Krecie i wyspie Santorini).
Dramat mieszkańców Izraela
Silny wiatr przewrócił drzewa i pozrywał linie energetyczne w kilku miastach, prowadząc do przerw w dostawie prądu w Hajfie i Tel Awiwie – donosi The Times of Israel.
Wichura zerwała bilbord, ktory upadł na trzy osoby w Holon. Wszystkich poszkodowanych przetransportowano do szpitala.
Szkoły w Jerozolimie i innych miastach z powodu śnieżycy zostały pozamykane. Śnieg zmusił do zamknięcia wielu dróg w północnej części kraju, zwłaszcza na wyższych wysokościach – podaje Associated Press. Według Haaretz, w pewnym momencie w środę, wszystkie drogi prowadzące do Jerozolimy zostały zawiana, na szczęście dzięki szybkiej reakcji drogowców większość jest już dostępna.
Media informują również, że piorun uderzył w wieżę kontroli ruchu lotniczego na międzynarodowym lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie, prowadząc do opóźnienia lotów o ponad godzinę. Izraelscy żołnierze zostali wysłani do północnej części kraju, gdzie pomagają okolicznym drogowcom uporać się ze skutkiem burzy śnieżnej. W samej Jerozolimie w akcjach odśnieżania bierze udział ponad 100 jednostek.
Liban – siedem ofiar mrozów i śnieżyc
Śnieg, grad i niskie temperatury pojawiły się w Dolinie Bekaa, domem będącym dla 400.000 syryjskich uchodźców – podaje The Guardian.
Czerwony Krzyż potwierdził zgony siedmiu uchodźców, którzy zginęło wskutek zimna i śniegu w południowym Libanie. Associated Press donosi, że wśród ofiar są dzieci, które zmarły w górach w pobliżu miejscowości Ain al-Joz.
Setki tysięcy uchodźców starało się usunąć śnieg z namiotów, obawiając się, że ciężki śnieg może dokonać ich zapaści, a następnie powodzi.
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR), powiedział, że otrzymał ponad 100 raportów o zniszczonych namiotach i odciętych drogach przez obfite opady śniegu, ograniczając dostęp do kluczowych zasobów. UNHCR otworzył sześć ośrodków pogotowia dla uchodźców w odpowiedzi na szalejącą burzę.
Liban Daily Star donosi, że Czerwony Krzyż prowadził ponad 200 operacji ratowniczych związanych z atakiem zimy w kraju. Gazeta informuje również, że główna autostrada, która łączy stolicę Libanu – Bejrut z syryjską stolicą Damaszkiem – była nieprzejezdna z powodu burzy.
Palestyna i Syria
Według Associated Press, przywódcy palestyńscy ogłosili stan wyjątkowy na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy z powodu załamania pogody. Niemowlę zginęło w pożarze spowodowanym przez piec grzewczy w obozie dla uchodźców na Zachodnim Brzegu. Z powodu aury trwający konflikt syryjski utkwił w martwym punkcie, uziemiając samoloty z powodu niskiej widoczności. Śnieg pokrył stolicę, Damaszek, utrudniając poruszanie się po mieście. Według Associated Press, szkoły w Damaszku zostały zamknięte z powodu burzy.

08.01.2015 02.45