Zima w Grecji, 6 stycznia 2015 r. @Reuters

Mrozy i intensywne opady śniegu pojawiły się w krajach, które na co dzień uważane są za ciepłe o tej porze roku. Biały puch okrył w ostatnich godzinach ulice Turcji, Grecji i Jordanii. Meteorolodzy przestrzegają, że temperatury we wszystkich tych krajach spadną do ekstremalnie niskich wartości.
Grecja – transport na Krecie sparaliżowany, sytuacja nadzwyczajna
Śnieg od wczoraj pada w Grecji i to wcale nie na wzgórzach na północy, ale również daleko na południu, m.in. na Krecie. W Atenach ostatnia noc przyniosła mróz na wysokości 2 metrów – słupki rtęci wskazywały -4 stopnie. Wysoko w górach było jeszcze zimniej, nawet 25 stopni poniżej zera. Z powodu ataku zimy nie działa większość kolejek liniowych, zaś dostęp do tych regionów jest znacznie utrudniony.
Nietypowe, więc ekstremalne warunki meteorologiczne zawitały do greckiej Krety. Pokrywa śnieżna pokrywa m.in. okoliczne plaże. Wiele drzew ugina się pod ciężarem grubej warstwy śniegu, powodując przerwy w dostawach prądu. Jeszcze gorzej jest na drogach – śnieg całkowicie zaskoczył kierowców na wyspie. Dochodzi do wielu wypadków. W Heraklionie temperatura spadła wczoraj do zaledwie 7 stopni, a o tej porze roku powinno być co najmniej 10 stopni cieplej.
Władze wydały specjalny biuletyn z instrukcjami dla obywateli w przypadku silnych zamieci.
Zima zaatakowała Turcję
Śniegiem sypnęło także w Turcji. Najgorsza sytuacja ma miejsce w środkowej części kraju, w tym m.in. w Ankarze, gdzie pokrywa białego puchu osiągnęła 20 cm. Zawieje i zamiecie śnieżne uderzyły także Istambuł, gdzie – jak podaje agencja TASS – 30 tys. ludzi zostało bez prądu elektrycznego.
Władze apelują, by kierowcy przełożyli swoją podróż i nie wyjeżdżali na drogi, chyba, że jest to absolutnie konieczne.
„Czujemy się jak na kole biegunowym”
Mróz dotarł nawet do tak gorącego klimatu, jakim jest Jordania. W ostatnich dniach temperatura spadła do minus 2 stopni. „Czujemy się jak na kole biegunowym. W styczniu u nas rzadko temperatura spada do 5 stopni, a co dopiero do wartości ujemnych. I mówią, że mamy ocieplenie klimatu” – skarżą się okoliczni mieszkańcy.
Z uwagi na niskie temperatury oraz opady śniegu, a także utrudnioną sytuację komunikacyjną zaleca się, by mieszkańcy pozostali w domach do czasu poprawy pogody, podaje kanał „Rosja 24″.

07.01.2015 09.22