Śnieg na plażach na Sycylii @Chiara Bello

Takiego początku roku prędzej moglibyśmy się spodziewać w Polsce czy Skandynawii, ale na pewno nie na południu naszego kontynentu. Zarówno Grecja, jak i Włochy pożegnały 2014 i przywitały 2015 w klimatach zupełnie nietypowych – opadami deszczu, wiatrem, śniegiem i ujemnymi temperaturami.
Dwucyfrowy mróz w Grecji
Zdecydowanie najchłodniejszym regionem Grecji był ostatnio północny obszar Wschodniej Macedonii oraz Tracja, gdzie słupki rtęci obniżają się do -16 stopni! Nawet na dalekim południu kraju, w tym w Atenach, temperatura spadała poniżej zera.
Biały puch leżał ostatnio nie tylko Rumunii, Bułgarii czy Chorwacji, ale dotarł nawet do górzystych obszarów Peloponezu. Śnieg przykrył m.in. ulice Trypolisu, gdzie pokrywa sięgała 14 cm, wywołując gigantyczny chaos komunikacyjny na drogach. Z powodu oblodzenia wiele tras, zwłaszcza w obszarach górskich i na północy Grecji zamknięto. W Attyce bardzo silny wiatr osiągający w porywach 100 km/h powala drzewa i zrywa linie energetyczne, przez co tysiące mieszkańców zostało 1 stycznia pozbawionych prądu elektrycznego. Dziesiątki strażaków zaangażowano w celu usuwania powalonych drzew i wypompowania wody z zalanych piwnic.
Z powodu największych od kilku lat śnieżyc zamknięto autostrady prowadzące do ośrodków narciarskich w Pella i Północnym Peloponezie.
Rekordy zimna we Włoszech i Malcie
W ostatnich dniach małą epokę lodowcową przeżyli także mieszkańcy południowych Włoch i Malty, gdzie z nieba spadł śnieg i to nie tylko w obszarach górskich, ale nawet na nizinach.
Biały puch padał w Palermo, gdzie tego typu opady występują bardzo rzadko.
W wielu regionach tak niskich temperatur nie widziano od 150 lat. Tak było m.in. w Mesynie, gdzie temperatura spadła do 0,8 st. C, bijąc poprzedni grudniowy rekord zimna z 1925 r., który wynosił 2 stopnie Celsjusza. Poza Sycylią rekordy padały także w innych regionach Włoch – np. w Bonifati w Kalabrii nocą z 31 grudnia na 1 stycznia odnotowano -4 stopnie C, czyli 0,2 st. C mniej niż podczas grudniowego rekordu zimna z 2001 r.
Pogoda będzie się poprawiać
Włosi spodziewają się, że w weekend nastąpi ocieplenie, a temperatury powrócą do styczniowej normy. Tymczasem w Grecji, po chwilowym ociepleniu, w przyszłym tygodniu słupki rtęci znów spadną i będzie padał śnieg.
Z powodu ataku zimy w Grecji zmarło z powodu zimna do tej pory 12 osób, a we Włoszech – pięć – informuje agencja AFP.

02.01.2015 09.34