Fala bardzo intensywnych opadów śniegu spowodowała liczne przerwy w dostawie prądu elektrycznego na Pomorzu – informuje Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). Szacuje się, że najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie Kartuz i Kościerzyny.
Najwięcej awarii w woj. pomorskim
Jak zaznacza Marzena Rabczewska obfite opady mokrego śniegu pojawiły się w województwie pomorskim około południa. Przyniósł je chłodny front atmosferyczny, który aktualnie podąża na południe i rozciąga się od Poznania po Warszawę.
Najmocniej padało w województwie pomorskim, gdzie 20 tys. odbiorców pozostało bez prądu elektrycznego.
Z informacji podanych na stronie spółki Energa wynika, że kłopoty z dostawami prądu pojawiły się w 14 gminach oddziału w Koszalinie i 13 gminach oddziału w Gdańsku – podaje z kolei Newsweek.pl.
Nie wiadomo, kiedy będzie prąd
- Awarie są bardzo duże. Drzewa łamały się pod ciężarem mokrego śniegu, które upadały wprost na linie energetyczne. Gdzieniegdzie na Pomorzu połamane są nawet słupy. To tak zwana awaria rozległa. Robimy co możemy, żeby jak najszybciej przywrócić zasilanie do wszystkich domów – powiedziała reporterowi Radia Gdańsk Alina Geniusz – Siuchnińska z Energii Operator.
W wielu regionach nie zlokalizowano jeszcze miejsc awarii. Gdzieniegdzie prądu może nie być nawet do jutrzejszego poranka – zaznacza Geniusz-Siuchninska. Mniejsze awarie są usuwane na bieżąco.
Trudne warunki na drogach
Intensywne opady śniegu oraz spadek temperatury poniżej zera sprawiają wiele kłopotów na drogach. Aktualnie (godz. 22) biały puch sypie mocno w północnej części Mazowsza i Wielkopolski i Kujawach.
- Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, wracając z rodzinnych świątecznych spotkam – alarmują policjanci, zwłaszcza, że już za kilka godzin biało zrobi się także w centrum i na Śląsku.
Mokry śnieg łamie konary drzew, które upadają na drogi. Do 22 strażacy interweniowali 65 razy, głownie przy usuwaniu powalonych drzew. Najgorsza sytuacja ma miejsce w powiatach bytowskim, kościerskim i kartuskim.

25.12.2014 22.25