Niedziela w stolicy Indii była najzimniejszym dniem nie tylko w tym roku, ale na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Wyjątkowo niskim temperaturom towarzyszą gęste mgły, które paraliżują większą część kraju, uziemiając samoloty – informuje India Today.

Urzędnicy Departamentu Meteorologicznego ogłosiły w poniedziałek, że w ciągu najbliższych dni temperatura w mieście spadnie do 15 stopni Celsjusza, 7 stopni poniżej normy wieloletniej. W dniu 19 grudnia zarejestrowano w New Delhi 16,4 stopni Celsjusza, podczas gdy minimalna spadła do 6,4 stopnia Celsjusza.

Z powodu wyjątkowo niskich temperatur stanęły pociągi. Aż 50 usług kolejowych Express i Mahabodhi Express na północnym wschodzie Indii zostało opóźnionych w rezultacie utrzymujących się gęstych mgieł. Dyrektor departamentu Meteorologicznego z Indiry Gandhi International Airport (IGIA) R.K. Jenamani powiedział, że widzialność w poniedziałek o poranku w New Delhi spadła do zaledwie 500 metrów, a w ciągu dnia do 800 m. „Utrzymująca się wilgoć w powietrzu tworzy mgły” – dodaje Jenamani.

Najniższą maksymalną temperaturę 13,5 stopnia Celsjusza odnotowano w Centrum Ridge.

Garima Sharma, mieszkanka Malviya Nagar, powiedziała, że poniedziałek był dniem wyjątkowo mglistym i ciemnym. Wilgotność powietrza wahała się pomiędzy 65 a 94 procent.

Wyjątkowo niskie temperatury od kilku dni utrzymują się także w północnej części kraju. 30-letni mężczyzna z Uttara Pradesh zmarł w wyniku wychłodzenia, tymczasem trzy inne osoby zatruły się czadem. W ostatnich dniach w Nazibabad temperatura minimalna spadła do zaledwie 1,5 stopnia Celsjusza, zaś w wiosce Dhab, które znajduje się w paśmie górskim Satpura, odnotowano 2 stopnie poniżej zera. W przypadku ostatniej miejscowości to najniższa temperatura notowana w historii pomiarów. Meteorolodzy przestrzegają, że w Dolinie Kaszmiru w najbliższych dniach może zrobić się na tyle zimno, by mógł padać śnieg.

22.12.2014 18.19