Zgodnie z prognozami gigantyczny obszar niskiego ciśnienia wkroczył w czwartek znad Pacyfiku nad zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, przynosząc huraganowe uderzenia wiatru oraz niewidziane od dłuższego czasu intensywne opady deszczu – informuje The Washington Post. Wichury pozbawiły prądu elektrycznego tysiące odbiorców, odwołano też kilkaset lotów, a także zamknięto szkoły w Bay Area.
Chaos w San Francisco
Zła pogoda spowodowała, że ponad 240 krajowych i międzynarodowych lotów zostało odwołanych z lotniska San Francisco International Airport. Samoloty, którym udało się odlecieć, miały nawet dwugodzinne opóźnienia. Wiele maszyn musiało lądować na innych lotniskach – powiedział agencji Associated Press rzecznik Bob Ritiski.
Stacja metra obsługująca centrum San Francisco, popularną dzielnicę biznesową, została zamknięta z powodu awarii zasilania. W czwartek nie funkcjonowało też wiele urzędów i sklepów. Kilka skrzyżowań i autostrad w dzielnicy San Francisco zostało zalanych, w tym pasy ruchu w kierunku zachodnim autostrady Interstate 280 w East Bay w dzielnicy El Cerrito – podaje California Highway Patrol.
Deszcze złagodzą suszę
W stolicy Kalifornii, Sacramento, silny wiatr powalał drzewa z korzeniami, z kolei intensywne deszcze znacząco utrudniły ludziom dojazd do pracy. Narodowy Serwis Meteorologiczny wydał alerty pogodowe przed możliwością wystąpienia powodzi błyskawicznych oraz zaleca pilne monitowanie obszarów narażonych na występowanie osuwisk.
Oczekuje się, że burza, która zapewni jedynie niewielką dozę ulgi dla mieszkańców Kalifornii zmagających się od trzech lat z katastrofalną suszą i niskimi plonami wywołanymi niską ilością opadów.
Synoptycy przewidują, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin wysoko w górach Sierra Nevada spadnie około 1 metra śniegu.
Burza kieruje się na południe
Jak informuje Reuters na obszar w rejonie jeziora Shasta spadło przez ostatnią noc 13 cm deszczu, zaś 10 cm opadu oczekuje się na obszarze Doliny Centralnej, między Sacramento a Bakersfield.
„Sytuację będzie pogarszać fakt, że tak duża ilość deszczu spada w stosunkowo krotkim czasie, narażając tysiące ludzi na powodzie” – zaznaczył meteorolog NWS Charles Bell.
Rzecznik Pacific Gas and Electric Co poinformował, że prawie 227 tysięcy klientów straciło energię elektryczną w wyniku czwartkowej burzy. Największe awarie dotyczą miast w okolicy półwyspu, na południe od San Francisco.
Kilka okręgów szkolnych Bay Area, w tym San Francisco, Oakland i Berkeley, odwołały zajęcia z powodu burzy.
Spodziewa się, że front będzie się rozprzestrzeniać w czwartek w nocy nad południe południowej Kalifornii.
Gminy rozdają worki z piaskiem, aby pomóc mieszkańcom zapobiec dalszym powodziom.

12.12.2014 02.45