W związku ze zbliżającym się głębokim niżem znad północnego Atlantyku, który w środę i czwartek uderzy w obszar Wysp Brytyjskich, Szkocja zawiesza usługi promowe i zamyka największe porty w kraju. „To może być wyjątkowo potężna burza, która przetoczy się nad Wyspami Brytyjskimi w ciągu najbliższych kilku godzin ” – przestrzegają specjaliści z Met Office.

Brytyjskie Biuro Pogody wydało żółty alert dla większości Wielkiej Brytanii, ostrzegając przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami, które nawiedzą wyspy we wtorek, środę i w czwartek do południa. Dla Szkocji wydano drugi stopień ostrzeżenia, gdzie przebieg zjawisk będzie jeszcze gwałtowniejszy. Synoptycy spodziewają się, że fale uderzające w brzeg mogą osiągać wysokość 12 m. Największe wichury prognozuje się dla Wysp Północnych,Zachodnich Isles, na północy i zachodzie Highlands oraz Argyll. Apelują, by wszyscy, którzy w ciągu najbliższych dni będą przebywać w rejonach oznaczonych bursztynowym kolorem, trzymali się z dala od brzegów i rzek.

Operator promowy Caledonian MacBrayne ostrzega przed możliwym zakłóceniem swoich usług. We wtorek rejsy Oban-Coll-Tiree, Tayinloan-Gigha i Ardrossan-Brodick zostały odwołane. Rzecznik CalMac powiedział, iż ciężka pogoda, jaką doświadczono dziś na zachodnim wybrzeżu, spowodowała przerwy w świadczeniu usług promowych.

Brytyjscy synoptycy twierdzą, że przyczyną gigantycznych wichurach na Wyspach Brytyjskich jest głęboki niż, który gwałtownie nabiera na sile nad północnym Atlantykiem. – Jest to proces bombogenezy, czyli szybkiego pogłębienia niżu, w centrum ktorego ciśnienie spada o co najmniej 24 hPa w ciągu doby – podkreśla Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat.

„Nastąpiło to w momencie, gdy burza znalazła się na południu wybrzeża Grenlandii, gdzie oddziałuje gigantyczny prąd strumieniowy o prędkości co najmniej 230 km na godz. Silny strumień powietrza został spowodowany ostrym kontrastem temperatury – zimnego powietrza na północ od niego i podzwrotnikowego, ciepłego na południu. Tam, gdzie dochodzi do styku tych mas powstaje silny wiatr” – dodała.

Silny wiatr może powodować przerwy w dostawie prądu elektrycznego, łamać gałęzie oraz zrywać dachy. Wybrzeże ma zaatakować potężny sztorm, z tego powodu zawieszono kursowanie promów.

Synoptycy ostrzegają także przed intensywnymi opadami śniegu, ktore mogą pojawić się w Szkocji. Już wczoraj biało zrobiło się m.in. na wyżynnych obszarach Szkocji i północnej Anglii, w tym Cumbrii.

09.12.2014 17.00