Alarm w Pekinie. Biuro Zanieczyszczenia Powietrza ostrzega mieszkańców chińskiej stolicy przed smogiem, który rozprzestrzenia się nad miastem. Choć ogłoszono najniższy niebieski (w czterostopniowej skali kolorów) stopień zagrożenia, lekarze radzą, by ograniczać pobyt na świeżym powietrzu.

Odpowiedzialność problemu przypisuje się zanieczyszczeniom pochodzącym z fabryk, a także niesprzyjającym warunkom meteorologicznych. Po godzinie 12 czasu lokalnego w sobotę Wskaźnik Jakości Powietrza (Aqi) wynosił w Pekinie 276 – poinformowała agencja Xinhua, cytując wypowiedź rzecznika Centrum Monitoringu ochrony środowiska. Zgodnie z obowiązującym prawem w Chinach, część górna 300 Aqi definiuje się jako „poważne zanieczyszczenie”, zaś wartości Aqi między 201 a 300 są uważane za „ciężkie” dla zdrowia.

Władze w Pekinie nakazały ograniczenie emisji wśród przedsiębiorstw przemysłowych oraz częściowo zamknęły autostrady. Zgodnie z przepisami, w przypadku pogorszenia jakości powietrza w dużych miastach w przedsiębiorstwach następuje zmniejszenie aktywności produkcji, a na drogach dąży się do ograniczenia ruchu kołowego. W zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza wyróżnia się niebieski, żółty, pomarańczowy i czerwony poziom zagrożenia środowiska

W związku z unoszącym się smogiem nad miastem poproszono dzieci, osoby starsze, a także osoby cierpiące na choroby układu oddechowego i układu krążenia o zminimalizowanie pobycia na świeżym powietrzu. Udowodniono bowiem, że mikroskopijne cząsteczki PM2,5 mogą wnikać do płuc, potęgować u alergików objawy dolegliwości.
Za aktualną trudną sytuację odpowiada potężny wyż, którego centrum znajduje się dokładnie nad Pekinem. Sytuacja powinna poprawić się stopniowo w ciągu najbliższych kilku dni, gdyż od jutra w mieście nastąpi wzrost prędkości wiatru z północy i taka sytuacja powinna potrwać do czwartku.

29.11.2014 15.18