Smog i mgły zawisły nad znaczną część wschodnich Chin, co zauważył m.in. satelitę Aqua w dniu 29 października 2014 roku. Sytuacja – jak określają władze – jest poważna, a wszystko przez rolników, którzy o tej porze roku spalają resztki roślin, by przygotować swoje pola na zimę.

Konsulat USA w Pekinie informuje, że jakość powietrza w Pekinie w ostatnich dniach spadła do poziomu 226, w związku z czym oszacowano ją jako niezdrowy dla ludzi. Lekarze radzili, by osoby zmagające się z chorobami układu krążenia i układu oddechowego pozostawali w budynkach do czasu poprawy sytuacji. Według Xinhua smog znacznie nasila choroby płuc lub serca oraz jest przyczyną przedwczesnej śmierci. Zalecano także zmniejszyć aktywność fizyczną na świeżym powietrzu oraz noszenie masek w czasie przebywania na zewnątrz.

Smog w tym regionie jest głównym problemem w okresie jesienno-zimowym, kiedy wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia gromadzą się tuż przy powierzchni ziemi.

Dym pochodzi z pożarów (lasów, upraw, struktury, opon, odpadów lub spalania drewna do ogrzania mieszkań) i jest mieszaniną cząstek i substancji chemicznych produkowanych w czasie niepełnego spalania obiektów zawierających węgiel. Dym zawiera m.in. tlenek węgla, dwutlenek węgla i cząstki stałe (PM lub sadzę).

Ten naturalny kolor zdjęcia satelitarnego został wykonany przez spektoradiometr Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na pokładzie satelity Aqua w dniu 29 października 2014 r. Aktywnie płonące obszary, wykryte przez MODIS w pasmach termicznych, są przedstawione w kolorze czerwonym.

01.11.2014 02.32