Przed nami wyjątkowo zimny poranek. Już w tej chwili na połnocnym wschodzie naszego kraju mamy -6 stopni, więc z pewnością słupek rtęci spadnie do -7 stopni. Spływ zimnego powietrza nad Polskę odbywa się za sprawą potężnego wyżu, który w dniu dzisiejszym przesunie się nad Rosję.
Sytuacja baryczna
Nad kontynentem europejskim po przejściowej strefowej cyrkulacji powietrza ponownie zaczynają przeważać układy wyżowy. Potężny wyż z centrum nad zachodnią Rosją wpływa na pogodę w Krajach Nadbałtyckich, Skandynawii oraz w Europie Środkowej. Niże znajdują się daleko nad Atlantykiem, nad Grecją oraz za Uralem. Ten ostatni, współpracując z antycyklonem znad Rosji zaciąga zimne powietrze arktyczne nad wschodnią część kontynentu. Chłód ten dociera rownież do Polski, ale już jako silnie przetransformowane, bardziej odpowiadające masie kontynentalnej niż arktycznej.
Dużo słońca
Poranek we wschodniej części naszego kraju zapowiada się słoneczny, przez co będzie mroźno. Na pozostałym obszarze dominować ma jeszcze całkowite zachmurzenie, ale w ciągu dnia strefa z bezchmurnym niebem zacznie ogarniać coraz rozleglejsze połacie Polski. Do godz. 14.00 niebo całkowicie rozpogodzi się także w centrum, na wybrzeżu, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz na Śląsku pojawią się przejaśnienia, chociaż od czasu do czasu chmury jeszcze mogą się pokazać. Do końca dnia pochmurno będzie na południu i wschodzie Małopolski oraz na Podkarpaciu, ale słaby śnieg możliwy jest tylko wysoko w górach.
Bardzo zimno
Pomimo słonecznej pogody będzie dziś naprawdę zimno. Temperatura maksymalna wzrośnie do zaledwie 2-3 stopni na Podlasiu, od 4 do 6 st. C w Małopolsce, Podkarpaciu oraz w centrum, najcieplej na krańcach zachodnich 10 stopni oraz w rejonie Świnoujścia – 11 stopni. Wiatr umiarkowany, na połnocy z kierunków południowych, na pozostałym obszarze wschodni.
Warunki biometeorologiczne korzystne będą na wschodzie oraz w centrum Polski – spora dawka słońca sprawi, że nasze samopoczucie będzie bardzo dobre. Poza tym biomet obojętny. W całej Polsce dominować ma odczucie zimna.
Noc mroźna i pogodna
Noc zapowiada się pogodna, miejscami niebo wręcz bezchmurne. Nieco więcej chmur pojawi się na południu, ale nie będzie padać. Temperatura minimalna od -6, -7 stopni na Podlasiu, -5, -3 stopnie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w centrum, na Kujawach, Pomorzu Gdańskim i na Warmii, -2, 0 stopni na Śląsku i w Wielkopolsce do 1-2 stopni na krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

24.10.2014 02.21