Choć w kalendarzu trwają wakacje, dopiero co weszliśmy w okres drugiej połowy sierpnia, pogoda od kilku dni bardziej przypomina wrześniową jesień. Dlatego czas sprawdzić, czy jest szansa, aby aura w najbliższych dniach w polskich kurortach nad morzem i w górach wreszcie się poprawiła.
Pogoda nad morzem – deszcze, burze, trochę słońca
W związku z napływem chłodnej masy powietrza polarnomorskiego, która płynie w dolnej części niżu skandynawskiego, nad morzem konwekcja będzie się dawać we znaki zwłaszcza w nocy i w pierwszej części nocy, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Po południa za to zapowiadają się, co najmniej do piątku spokojniejsze, z symbolicznymi opadami, a przeważać będzie całkiem niezła pogoda, ze sporą ilością słońca, ale niestety ponarzekamy na niskie temperatury. Słupki rtęci nie wzrosną maksymalnie powyżej 17-19 stopni, więc warunki do opalania mogą być dość trudne. Wiatr będzie za to od czasu do czasu silny i porywisty, w porywach do 60-80 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
Pogoda w górach – deszcze i burze
Jeszcze gorzej będą mieć Ci, którzy wybrali spędzić ten tydzień w polskich górach. Choć w poniedziałek zagrzmi przede wszystkim w Sudetach, we wtorek burze wystąpią także w Tatrach i Bieszczadach. Taka sytuacja utrzyma się do czwartku – w trakcie zjawisk konwekcyjnych padać będzie bardzo mocno, do 25-35 mm, powieje silniejszy wiatr do 70 km/h oraz spadnie grad. Temperatury do wtorku utrzymają się na poziomie umiarkowanym, od 20-25 st. C w dolinach i 8-12 st. C na szczytach, zaś od środy chłodniej – odpowiednio 18-20 oraz 6-8 stopni C. Nice w rejonach podgórskich mogą być już bardzo zimne, na poziomie 5-9 st. C.
Pogoda na Mazurach – stosunkowo najlepsza
Aura nie zaskoczy nas także na Mazurach. Podobnie jak w innych częściach Polski będzie raczej chłodno, z temperaturami na poziomie 20-22 stopni. Jednak wszyscy, którzy liczą na słonce prawdopodobnie nie będą zawiedzeni – deszcz w ogóle nie będzie padał ani we wtorek, ani w środę, ani w czwartek, ani w piątek. Wiatr umiarkowany – od trzech do pięciu stopni w skali Beauforta, południowo-zachodni i zachodni, słabnący od czwartku.

18.08.2014 15.38