Zbliżamy się już do połowy sierpnia, a więc nieubłaganie także tegoroczny sezon wakacyjny. Jednak są tacy, którzy właśnie druga połowę sierpnia wybierają na letni wypoczynek. Jeśli wśród czytelników są ci, którzy w tym tygodniu będą przebywać nad morzem, na Mazurach czy w górach, to ten artykuł powinien ich najbardziej zainteresować.
Pogoda nad morzem – okresami opady, trochę słona i chłodniej
W tym tygodniu Polska będzie na pograniczu oddziaływań układów barycznych – niżu znad Morza Norweskiego, który pod koniec tygodnia przesunie się nad Wielką Brytanię i słabych wyżów na wschodzie kontynentu oraz na Bałkanach.
Po nie najlepszym poniedziałku, od wtorku na wybrzeżu będziemy mieć pogodę w przysłowiową kratkę. Tzn. będzie się pokazywać słonce, ale nie zabraknie również chmur, z ktorych od czasu do czasu popada przelotnie deszcz oraz zagrzmi. We wtorek i środę będzie nawet dość ciepło, bo słupki rtęci zatrzymają się na 22 i 24 st. C. W czwartek zaś, kiedy niebo bardziej się zachmurzy, a wiatr skręci na połnocno-zachodni i zachodni, termometry pokażą ok. 20 st. C i na tym poziomie utrzymają się do niedzieli. Wiatr od czasu do czasu, zwłaszcza w trakcie najbliższego weekendu, będzie silniejszy, do środy z południa, potem z zachodu i północnego-zachodu.
Pogoda na Mazurach – będzie dynamicznie
Choć w chwili pisania tego artykułu na Mazurach panuje jeszcze spokojna aura i jest bardzo gorąco, to lada moment na niebie pojawią się chmury, które przyniosą gwałtowne burze. Wtorek już nie będzie upalny jak poniedziałek, chociaż nadal będzie ciepło – 23-24 st. C. W środę o jeden stopień cieplej, w czwartek – kiedy będzie padać i to dość mocno – termometry pokażą 20 st. C. Z kolei od piątku do niedzieli temperatura bardzo wyrównana, na poziomie 21-22 stopni. Podobnie jak w innych częściach naszego kraju także na Mazurach w tym tygodniu aura będzie się często zmieniać – słonce będzie się chować za chmurami, które przyniosą opady deszczu oraz burze, zwłaszcza w czwartek do południa (może wówczas spaść nawet do 30 mm). Wiatr umiarkowany, 3-4 stopnie w skali Beauforta, południowy i zachodni.
W górach burzowo
Ci, którzy udali się w tym roku na wakacje w góry, mają wielkiego pecha. Jeszcze tego lata nie było takiego tygodnia, kiedy pisalibyśmy, iż aura będzie nam dopisywać. Każdego dnia przechodzą burze z ulewami i silnym wiatrem. Podobnie będzie w tym tygodniu – szczególnie mocno padać będzie od środowego wieczora do czwartkowego poranka – wówczas w Tatrach i Sudetach spadnie nawet do 50 mm wody. W międzyczasie, czyli we wtorek, czwartek oraz w trakcie długiego weekendu także zagrzmi i popada. Wybierając się w góry, trzeba mieć na uwadze ostrzeżenia i najnowsze prognozy. Temperatury umiarkowane, w dolnych partiach od 22 do 26 st. C, z kolei na szczytach od 8 do 12 st. C.

11.08.2014 12.39