Wszyscy Ci, którzy powyjeżdżali na wakacje nad morze, mają naprawdę dużo szczęścia. Prognozy na ten tydzień dla wybrzeża, zwłaszcza zachodniego wyglądają optymistycznie. Ci zaś, którzy wybrali Mazury czy Karpaty na letni wypoczynek, będą musieli przygotować parasole i kalosze – tam z kolei będzie padać najczęściej.
Pogoda nad morzem
Po burzowym wtorku, z obfitymi opadami deszczu i stosunkowo niskimi temperaturami na poziomie ok. 20-22 stopni, od środy pogodą nad morzem zacznie rządzić klin wyżu znad Azorów, który poprawi pogodę. Deszczu z każdym kolejnym dniem, aż do weekendu, będzie coraz mniej, a temperatury zaczną wzrastać, w środę osiągając jeszcze 20-21 st. C, we czwartek od 21 st. C na Pomorzu Wschodnim do 24 st. C na Pomorzu Zachodnim, zaś w piątek odpowiednio od 23 do nawet 27 st. C. Tym samym pogoda w sam raz na opalanie, bo nie będzie ani za gorąco, ani za chłodno.
Koniec tygodnia zapowiada się gorący – w sobotę będziemy mieć od 23-24 st. C na Półwyspie Helskim do 29-31 st. C w pozostałej części Pomorza, zaś w niedzielę ponownie 24 do 27 st. C. Niestety, wysokim temperaturom tym razem będą towarzyszyć burze, miejscami gwałtowne, z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Wiatr nie powinien dokuczać, do środy od 3 do 5 stopni w skali Beauforta, od czwartku słabnie do 1-2 B.
Pogoda w górach
Najwięcej szczęścia do pogody będą mieć Ci, którzy wybrali wypoczynek w Sudetach. Tutaj jeszcze wtorek zapowiada się burzowy, a od środy padać ma już tylko symbolicznie. Spadnie jednak temperatura, choć w dolnych partiach gór pozostanie dość wysoka – w środę do 23-24 st. C, w czwartek do 26 st. C, a w piątek – do 28 st. C. Wysoko ok. 9-12 st. C. W weekend wrócą upały i burze.
Zupełnie inaczej będzie w Tatrach i Bieszczadach. Tam co najmniej do czwartku, a na Podkarpaciu do piątku zaznaczał się będzie front z opadami i burzami, miejscami gwałtownymi. W czasie burz spodziewamy się ulewnych opadów deszczu, miejscami do 40-60 mm. Temperatury niższe, o ile we wtorek jeszcze w dolinach zobaczymy 22-27 st. C, o tyle w środę i czwartek już tylko 16-19 st. C. Pogoda poprawi się od piątku – choć burze nie do końca zanikną, zrobi się goręcej, w niedzielę do 30-32 st. C.
Pogoda na Mazurach
Spędzający wakacje na Mazurach i Pojezierzu Pomorskim we wtorek muszą spodziewać się gwałtownych burz, z ulewami i silnym wiatrem. Z kolei od środy fatalna pogoda szykuje się w połnocno-wschodniej części kraju, w tym nad jeziorami, gdzie będzie padać i to obficie, wystąpią burze, podczas ktorych wiatr może osiągać 80 km na godz. Temperatura wyraźnie spadnie, o ile we wtorek jeszcze zobaczymy 31 st. C, w środę i czwartek spodziewamy się 20-22 st. C. Wtorkowe burze mają być bardzo gwałtowne, nie wykluczamy powstania tzw. „białego szkwału”, czyli zjawiska charakteryzującego się występowaniem potężnego wiatru. Dlatego jeśli burza będzie się szybko zbliżać, warto jak najszybciej przybić do portu.

04.08.2014 12:30