Fot. USA Today

Gigantyczne tornado przedarło się przez jeden z campingów w amerykańskim stanie Virginia wcześnie rano w czwartek, zabijając co najmniej trzy osoby oraz ciężko raniąc ponad 30. Jak mówią świadkowie wiatr, który towarzyszył burzy, wyrywał drzewa z korzeniami i przewracał samochody. Na miejscu katastrofy trwa akcja ratownicza.

Burza przetoczyła się przez Chesapeake Bay i uderzyła w camping u wybrzeża Cherrystone w Cape Charles, we wschodniej Virginii, w środku ruchliwego sezonu letniego, przynosząc grad, silny wiatr i ulewny deszcz. „Do tej pory bilans ofiar śmiertelnych żywiołu wzrósł do trzech, nie wykluczamy jednak, że liczba zabitych może się zwiększyć” – powiedziała Brittney Eder, rzeczniczka Ochotniczej Straży Pożarnej. Dodała, że pięć osób zostało rannych w momencie, kiedy wiatr powyrywał drzewa i przewracał samochody.

Inny bilans przedstawia rzecznik Policji w stanie Virginia, według którego zgięły dwie osoby, a liczba rannych wzrosła do 31. Uczestników campingu przeniesiono do specjalnego schroniska, zaś policja poszukuje rannych bądź ewentualne ofiary żywiołu.

Urzędnik państwowy ds. sytuacji awaryjnych powiedział, że około 1300 osób przebywało w momencie uderzenia burzy na campingu, oddalonego o 100 km na południe od Waszyngtonu, na krańcu Półwyspu Delmarva. Lokalna telewizja WVEC-TV, partner ABC News w Hampton Roads, pokazała zdjęcia przewróconego kamperu (samochodu turystycznego) oraz porozrzucane łodzie. Amanda Blankenship, której mąż jest strażakiem, powiedziała WVEC, że wśród rannych były także dzieci. „To były przerażające widoki… wiele osob wciąż spało, kiedy tornado tutaj uderzyło” – dodała.

James Foster, meteorolog z National Weather Service w Wakefield w Virginii, powiedział, że superkomórka burzowa prawdopodobnie wygenerowała tornado, które powstało w kontynentalnej części Wirginii. „Nawałnica zyskała na sile, gdy wędrowała na wschód, w poprzek Zatoki Chesapeake, a następnie uderzyło w rejon campingu” – powiedział. Serwis pogodowy ostrzegał przed tornadem o godz. 08:20, kilka minut przed nadejściem żywiołu.

25.07.2014 02:20