Bałtyk to stosunkowo chłodny i niestety dość silnie zanieczyszczony zbiornik wodny, dlatego jego stan jak również temperatura nie zachęcają do kąpieli wodnych. Niestety, niewielu z nas wie, że podczas długotrwałej fali upałów południowo-zachodnia część morza potrafi być tak ciepła, jak u wybrzeży popularnej Chorwacji czy Bułgarii. Czy jest szansa, abyśmy tego lata mogli cieszyć się tak ciepłym Bałtykiem jak w przypadku Morza Śródziemnego bądź Morza Czarnego?
Woda w Polsce latem ma 17-21 stopni C
Jak już wcześniej wspominaliśmy Morze Bałtyckie to jedno z najzimniejszych mórz na obszarze naszego kontynentu. Pod koniec wakacji, czyli w drugiej połowie sierpnia notujemy najwyższe temperatury wód Bałtyku – osiągają one od 12-14 stopni na północy, u wybrzeży Finlandii, 15-17 stopni na wschodzie oraz w Szwecji, a najcieplejsza jest w części południowej, czyli u wybrzeża Polski i Niemiec. W przeciętnym roku woda ma 16-17 stopni na Helu i Władysławowie, 18-19 st. C notuje się w okolicach Ustki, a najwyższa jest w Świnoujściu i Międzyzdrojach oraz w Zatoce Gdańskiej i Puckiej 20-21 stopni C. Czasami – zwłaszcza podczas wiatru wschodniego – zdarza się, że w rejonie Kołobrzegu dochodzi do zjawiska upwellingu, kiedy zimne wody głębinowe wydostają się na powierzchnię. Bywa, że w lipcu temperatura spada tam do 9 stopni C, czyli ma tyle, co zwykle w kwietniu.
Bałtyk tak gorący jak Morze Śródziemne?
Podczas naprawdę gorących lat, kiedy upalne masy powietrza utrzymują się na obszarze Europy Środkowej przez kilka tygodni, woda w Bałtyku jest o wiele cieplejsza niż zwykle. W pamiętnym lipcu 2006 r., kiedy temperatura powietrza na plażach często przekraczała 30 stopni C, w południowo-zachodniej części Bałtyku – w okolicach Świnoujścia oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej woda miała 24-25 stopni C i była cieplejsza niż u wybrzeży Wysp Kanaryjskich. Podobna „anomalia” nastąpiła cztery lata później – wynosiła od 18-19 stopni na Półwyspie Helskim, przez 20-22 w Łebie, do aż do ok. 24-25 stopni w Międzyzdrojach. W Zatoce Puckiej miejscami miała 26 stopni C. Dla porównania woda w Morzu Śródziemnym sięga na północy 24-25 stopni, więc zwykle jest taka sama jak w Bałtyku podczas gorących wakacji.
Jak ciepła będzie w tym roku woda w Bałtyku
Zapewne wszyscy ci, którzy zaplanowali sobie podczas tegorocznego lata wczasy nad Morzem Bałtyckim, zastanawiają się, czy woda będzie na tyle ciepła, aby móc się kąpać. Wszystko wskazuje na to, że czerwiec, lipiec i sierpień będą miesiącami ciepłymi, na poziomie znacznie powyżej normy wieloletniej, ale fale upałów nie będą utrzymywać się bardzo długo. Nie mniej jednak woda w Bałtyku z pewnością będzie cieplejsza niż zwykle i często będzie się wahać na poziomie 20-22 stopni. Nie unikniemy jednak i chwil, kiedy temperatury będą dużo niższe, zwłaszcza podczas wiatrów wschodnich, kiedy w rejonie Kołobrzegu słupki rtęci w wodzie pokażą kilka stopni ciepła.

30.04.2014 15:35