O tym, że stan środowiska w Polsce wymaga natychmiastowej poprawy, wiemy już od dawna. Wiele miast w naszym kraju zmaga się ze stale utrzymującym smogiem, który najbardziej daje się we znaki podczas pogodnych, upalnych dni. Sprawdź, gdzie powietrze jest skażone najbardziej, a gdzie możemy oddychać swobodniej?
Kraków, Rybnik i Katowice zanieczyszczone najsilniej
Ministerstwo Środowiska podaje, że w 2013 r. większość miast w Polsce zmagała się z silnym zanieczyszczeniem powietrza. Zgodnie z wytycznymi WHO maksymalny, dopuszczalny dla zdrowia poziom zanieczyszczenia PM10 wynosi 20 mikrogramów, a średnia krajowa sięgała w minionym roku 32 mikrogramy. Z raportu jednoznacznie wynika, iż w Krakowie powietrze skażone jest najbardziej. Roczne stężenie pyłu zawieszonego w 2013 r. sięgało 60 µg/m3, a co za tym idzie przekroczyło normę trzykrotnie. Niewiele czystsze powietrze występuje w Rybniku, 44 µg/m3, Świętochłowicach i Gliwicach 43 µg/m3, w Katowicach 42 µg/m3, w Opolu 40 µg/m3. Mniej zanieczyszczone powietrze jest w Bełchatowie – 38 µg/m3, Rzeszowie 37 µg/m3, Warszawie 35 µg/m3 i Łodzi 34 µg/m3.
Nad morzem powietrze najczystsze
Spośród 65 przebadanych miast Polski, jedynie pięć mieściło się w normie. Najczystsze powietrze w naszym kraju występuje w Kołobrzegu, gdzie stężenie PM10 sięgało w ubiegłym roku 17 µg/m3. Na kolejnych miejscach znalazły się takie miejscowości jak: Gdańsk – 18 µg/m3, Elbląg – 19 µg/m3, Koszalin, Zielona Góra, Łeba i Olsztyn 20 µg/m3. O ile w województwie kujawsko-pomorskim średnie stężenie zanieczyszczeń w ciągu roku nie przekracza 25 µg/m3, w Toruniu sięgały w 2013 nawet 35 µg/m3, czyli tyle, ile np. w Warszawie.
Im dalej na północ, tym lepiej
Innymi słowy, Ministerstwo Środowisko podaje, że w 2013 r. na smog najbardziej narażone były południowe województwa naszego kraju, zwłaszcza Śląsk i Małopolska. Kraków jest np. trzecim najsilniej zanieczyszczonym miastem w Europie, a Katowice – siódmym. Im dalej na północ, tym stężenie PM10 jest mniejsze i utrzymuje się znacznie krócej niż na południu Polski. Dlatego też mieszkańcy Śląska i Małopolski powinni częściej – nawet 2-3 razy w ciągu roku – udawać się nad polskie morze, aby oddychać czystszym powietrzem. Specjaliści alarmują jednocześnie, że zachorowalność na raka i astmę w Katowicach jest trzykrotnie większe niż w Gdańsku.

30.03.2014 22:34