„Żółty” poziom zagrożenia obowiązuje od poniedziałku w stolicy Chin – Pekinie – z powodu gęstego smogu, który skutecznie ogranicza widzialność – podaje Reuters. Jak informują specjaliści zasłona mgły chemicznej w prowincji Hebei utrzyma się co najmniej do końca tygodnia.

Jakość powietrza znacznie się pogorszyła w poniedziałek rano. W niektórych regionach miasta poziom zanieczyszczeń osiągnął pięć na sześć punktów – informuje na swoich stronach Miejskie Centrum Kontroli środowiska w Pekinie. Zawartość w powietrzu cząstek klasy M2,5 niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i życia wzrosła do 160 mikrogramów na metr sześcienny. Najbardziej skutecznym sposobem pozbycia się smogu z prowincji Hebei jest silniejszy wiatr, ale ten – zdaniem synoptyków spodziewany jest nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.

Ze względu na gwałtowne pogorszenie się jakości powietrza władze postanowiły ostrzec osoby starsze, dzieci, alergików, ludzi skarżących się na choroby układu oddechowego przed poważnym zagrożeniem wynikającym z utrzymującego się nad miastem gęstego smogu. „Apeluję, by pozostać w domach, a jeśli masz ważne sprawy do załatwienia, to wówczas stosuj maski ochronne i zminimalizowuj czas przebywania na ulicach miasta w ciągu najbliższych trzech dni” – mówił jeden z pekińskich lekarzy.

Głównym źródłem smogu w Chinach są opalane węglem elektrownie i pojazdy silnikowe. W celu optymalizacji bilansu energetycznego miasta i zmniejszenia szkodliwych emisji władze wybudowały cztery elektrownie cieplne pracujące na gazie ziemnym.

Pod koniec lutego wschodnie i północne prowincje Chin przeżywały okres siedmiu dni dominacji smogu. Najgorsza sytuacja panowała w rejonach Hebey, Shaanxi, Shandong, Henan i Liaoning, a także w gminach Pekin i Tianjin. W 2013 r. w stolicy naliczono jedynie 58 dni bez smogu -wtedy średni poziom cząstek PM2,5 wynosił „jedyne” 35 mikrogramy na metr sześcienny.

26.03.2014 22:26