Zima nie daje za wygraną. Zarówno we wschodniej, jak i południowej części naszego kontynentu oprócz przerażających chłodów dają się we znaki potężne burze śnieżne i powodzie. W weekend śnieżyca zaatakowała Słowację – w kraju spało tak dużo śniegu, że do jego usuwania zaangażowano ekipy z Niemiec. Niewiele lepiej jest w Austrii i Łotwie – podają media.
Burza śnieżna nad Słowenią, 140 tys. ludzi bez prądu i wody
W sobotę i niedzielę nad Słowenię dotarła wilgotna masa powietrza znad Morza Śródziemnego, która przyniosła w całym kraju obfite opady śniegu. Z powodu intensywnych zawiei i zamieci śnieżnych trzeba było zamknąć około 15 dróg w okolicach Lublany, stolicy kraju. W ciągu niespełna 12 godzin spadło 40 cm białego puchu. Ciężki śnieg połamał słupy energetyczne – w poniedziałek rano aż 140 tys. osób zostało pozbawionych prądu. Awarie są tak duże, że część odbiorców otrzyma energię najwcześniej za kilka dni. Mniejsze usterki usuwane są na bieżąco. Część ludzi nie ma wody – wszystko przez awarie sieci wodociągowej, które pojawiły się ze względu na panujące w kraju niskie temperatury.
Minister obrony Słowenii Roman Jakicz mówił w poniedziałek, po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Lublanie, o „wielkiej klęsce żywiołowej”, która nawiedziła jego kraj. Zwrócił się o pomoc do władz UE o dostarczenie potrzebnego sprzętu, który mógłby pomóc w walce ze śniegiem. W usuwaniu skutków żywiołu bierze udział wojsko, ale jak twierdzi Jakicz, efekty weekendowej burzy są najtragiczniejsze od 40 lat. Polityk zaapelował do mieszkańców o pozostanie w domach do czasu poprawy pogody.
W Austrii trzy metry śniegu
Z podobnymi problemami walczą Austriacy. Od piątku kraj nawiedziły śnieżyce, które sparaliżowały większość dróg i odcięły od świata tysiące ludzi. Łamiące się pod ciężarem śniegu drzewa pozrywały w Styrii i Karyntii wiele linii energetycznych. W poniedziałek bez prądu było tam 17 tys. gospodarstw domowych. W Karyntii wiele dróg zamknięto z powodu zagrożenia lawinowego.
Fala mrozów w Rumunii i na Łotwie
Mróz dał się we znaki naszym wschodnim sąsiadom. W ostatnich dniach temperatura spadła tam do -20, -25 stopni.. Ze względu na utrzymujący się siarczysty mróz tylko w weekend do łotewskich szpitali zgłosiło się 150 pacjentów z odmrożeniami i wychłodzeniami organizmów. Tymczasem w Rumunii niska temperatura zabrała życie już 15 osobom. Dwa razy tyle zginęło wskutek zatrucia tlenkiem węgla. Podobnie sytuacja wygląda na Ukrainie, gdzie od początku zimy zamarzły 32 osoby oraz na Litwie – 17.
Powodzie we Włoszech
Obfite opady deszczu wciąż nękają rejon Półwyspu Apenińskiego. Z wysoką wodą zmaga się m.in. Wenecja, gdzie zalany jest Plac św. Marka Problemem są też osunięcia się ziemi, które niszczą domy W Toskanii ewakuowano mieszkańców wielu zagrożonych domów. Najgorsza sytuacja panuje na Sardynii, gdzie w ciągu ostatnich kilku dni padający deszcz spowodował powódź. Jak podaje Reuters, są pierwsze ofiary niepogody na wyspie – trzy osoby (dwie kobiety i dziewczynka) utonęły w swoim samochodzie. Czwarta ofiara śmiertelna wpadła do wody w Lacjum.

03.02.2014 18:23