Przed nami dwa tygodnie dość dynamicznej i niezdecydowanej pogody na obszarze naszego kraju. To wszystko przez walkę, jaką w najbliższym czasie stoczą ze sobą niezwykle mroźny wyż, który znad Skandynawii przemieści się w drugiej połowie tygodnia w rejon Rosji oraz głębokie niże znad Atlantyku, które za sprawą blokady antycyklonalnej na wschodzie Europy będą wędrować w rejon Morza Śródziemnego i Afrykę.
Mroźna pierwsza połowa tygodnia
Pierwsza połowa nadchodzącego tygodnia zapowiada się prawdziwie zimowo. Największy mróz będzie trzymał oczywiście na wschodzie i północnym wschodzie, gdzie słupki rtęci w ciągu dnia nie przekroczą -14 i -11 st. C. Im dalej na południowy zachód, tym mróz łagodniejszy, w centrum przeważnie w granicach -4 oraz -6 st. C, a najcieplej na zachodzie oraz częściowo na Śląsku, gdzie słupki rtęci mogą okresami pokazywać 0 lub lekko powyżej tej wartości. Nie zabraknie opadów śniegu, które okresami będą dość intensywnie. Najczęściej będzie sypać w centrum, na wschodzie, północy, a w poniedziałek – także na zachodzie. Z uwagi na spore zachmurzenie noce nie będą tak mroźne jak ostatnio, ale w pojedynczych przypadkach mogą się zdarzyć 20-stopniowe spadki.
Koniec tygodnia z postępującą odwilżą
Od czwartku powoli pogoda zacznie się zmieniać. Wyż przemieści się nad południową część Rosji, a od Islandii, przez Wyspy Brytyjskie po Morze Śródziemne będą rozciągać się układy niżowe. W ten sposób z południa napłynie dużo cieplejsza masa powietrza praktycznie znad Afryki, a w górach pojawi się halny. Stąd od Śląska po Małopolski temperatury wzrosną do około 6-9 st. C, a zima, choć coraz łagodniejsza, będzie trzymać na wschodzie i Pomorze, gdyż te regiony znajdą się jeszcze w zasięgu wyżu. Z uwagi na ocieplenie częściej popada deszcz, zapewne znów będzie marznący, powodujący gołoledź.
Nowy tydzień z ochłodzeniem
Początek nowego tygodnia przyniesie kolejne zmiany – nad Morzem Śródziemnym wciąż utrzymają się niże, a wyż rosyjski osłabnie. Dzięki temu zmniejszy się różnica temperatury między Suwalszczyzną a Podhalem i będzie od -6, -3 st. C na północy i wschodzie do -2 i 0 st. C w centrum oraz 1-3 st. C na zachodzie. Noce ponownie przyniosą mróz, nawet na poziomie -10, -12 st. C i gdzieniegdzie poprószy śnieg. Niewykluczone, że nad Skandynawią utworzy się kolejny wyż, wtedy ochłodzenie będzie nie tylko dłuższe, ale i potężniejsze. Nasz portal jednak przychyla się do wersji poprzedniej, ale takiej niespodzianki nie można wykluczyć.
Cieplej po 6 lutego
Jeżeli wyż skandynawski jednak się nie utworzy, wtedy, przed nadejściem kolejnego silnego ochłodzenia około 10-15 lutego (pewnej daty nie możemy na razie podać), z zachodu pędzić mają aktywne układy niżowe, blokowane przez wschodnioeuropejski wyż. Stopniowo temperatura będzie wzrastać, osiągając na wschodzie maksymalnie 0-2 st. C, a na zachodzie nawet 10 st. C. Wiatr skręci na południowy. Opadów będzie niewiele.

26.01.2014 15:19