Nadchodzące zmiany w pogodzie widać już w tej chwili. Znad Morza Północnego nad Bałtyk przemieszcza się układ niżowy, który na zachodzie i północy przynosi coraz więcej deszczu, a wiatr staje się coraz silniejszy. Czy to oznacza, że grożą nam kolejne wichury, które mogą powodować spustoszenia? Najwyższy czas przyjrzeć się prognozowanemu załamaniu pogodowemu.
Idzie niż, ciśnienie coraz niższe
W tej chwili główny ośrodek niskiego ciśnienia znajduje się nad Danią. W miarę przemieszczania się układu na wschód, barometry pokażą coraz niższe wartości ciśnienia. O godz. 13:00 wynosiło ono od 1002 hPa na północnym zachodzie, 1012-1014 hPa w pasie od Podlasia, przez centrum po Górny Śląsk i Małopolskę, a najwyższe było w województwie podkarpackim, w rejonie Ustrzyk Dolnych 1020 hPa. Ciśnienie systematycznie się obniża i już za 12 godz. barometry pokażą od 990 hPa na wybrzeżu, poprzez 1002-1004 hPa od Ziemi Lubuskiej po Lubelszczyznę do 1010-1012 hPa na krancach południowych naszego kraju.
Wiatr zaczyna się nasilać
W związku z dość dużą różnicą ciśnienia wiatr zaczyna systematycznie się nasilać. Najmocniej wieje na wybrzeżu i południu województwa dolnośląskiego, gdzie pojedyncze porywy sięgają 60-70 km na godzinę. Dzięki wiatrowi fenowemu w rejonie Jeleniej Góry słupki rtęci pokazują +13 stopni. Co ciekawe temperatury na poziomie 11-12 st. C w południowo-zachodniej części kraju będą się utrzymywać do północy, czyli do momentu, aż wiatr skręci kierunek na zachodni. W głębi Polski wiatr nie stanowi na razie większego zagrożenia i nie przekracza na ogół 40-50 km na godzinę. Być może w nocy na zachodzie i wybrzeżu pojawi się jakaś konwekcja i kto wie, czy nie zagrzmi.
Najmocniej powieje na wybrzeżu
Niż przemieszczający się znad Danii w stronę Bałtyku spowoduje, że prędkość wiatru jeszcze się nasili. Najmocniej będzie wiało w piątek o poranku i przed południem na wybrzeżu, gdzie pojedyncze porywy mogą sięgać 90-100 km na godz., miejscami jeszcze więcej. Co najmniej 80 km na godz. na godz. powieje w głębi lądu województwa pomorskiego oraz jutro około południa na północnym wschodzie, na pozostałym obszarze do 50-70 km na godz. Ze względu na spodziewany silny wiatr na północy Polski oraz w górach prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Mogą pojawić się przerwy w dostawie prądu elektrycznego, a wiatr może łamać gałęzie. Prosimy o przestawienie samochodów spod drzew i pozbierać wszystkie lekkie przedmioty leżące na balkonach. Wiatr będzie słabł jutro wieczorem, ale w niedzielę znów może się pojawić.

09.01.2014 15:19