Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Japonii opracowali nowego satelitę meteorologicznego, który już niebawem udoskonali prognozy pogody – podają służby prasowe NASA. Projekt ma na celu poprawę nie tylko jakości prognoz, ale pomóc także zrozumieć procesy rządzące środowiskiem naturalnym.

Zakłada się, że uruchomienie satelity GPM zostanie wykonane przez amerykańską agencję kosmiczną NASA i Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) z kosmodromu Tanegashima na japońskiej wyspie Kiusiu. Nastąpi to 28 lutego we wczesnych godzinach porannych (w Polsce 27 lutego między 18:07 a 20:07 – od red.) – dodają naukowcy.

Jak zauważyły władze NASA: „GPM to międzynarodowy projekt, który będzie uważniej śledzić opady deszczu czy śniegu występujące na frontach atmosferycznych na całym świecie, a co za tym idzie przyczyni się do poprawy naszego zrozumienia cyklu energii i wody na Ziemi”. Naukowcy mają nadzieję, że satelita będzie wykonywał i dostarczał dane co najmniej kilka razy dziennie. Następnie specjaliści zamierzają wprowadzać je do modelu, który przewidzi dokładnie, gdzie i w jakich godzinach będzie padać.

„Uruchomienie tego satelity jest niezwykle ważne dla badań środowiska i rozwoju prognoz pogody” – powiedział dyrektor jednostek podstawowych NASA, Michael Freilich. Według niego dokładne dane pogodowe są potrzebne dla lepszego zrozumienia, jak pogoda wpływa na rolnictwo oraz przygotować się wcześniej na wystąpienie ewentualnej klęski żywiołowej.

Nowy satelita wejdzie w skład konstelacji satelitów GPM, która obejmuje wystrzeloną w 2012 roku misję NASA o nazwie National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) Suomi National Polar-orbiting Partnership, wystrzeloną w 1997 roku misję NASA-JAXA o nazwie Tropical Rainfall Measuring Mission (TRMM) i kilka innych satelitów zarządzanych przez różne instytucje: JAXA, NOAA, Amerykański Departament Obrony, Europejską Organizację Użytkowania Satelitów Meteorologicznych Centre National D’Etudies Spatiales of France oraz indyjską agencję kosmiczną ISRO.

30.12.2013 02:47