To były wyjątkowo przykre święta dla mieszkańców wyspy St Vincent, znajdującej się we wschodniej części Karaibów. We Wigilię – wskutek ulewnych opadów deszczu – doszło do powodzi, która zabiła co najmniej osiem osób – informuje Associated Press. Wśród ofiar był m.in. 18-letni student; pięcioro mieszkańców zostało uznanych za zaginionych – dodaje agencja.
Osuwiska niszczyły domy, jest wielu rannych
Wśród ośmiu zabitych była kuzynka premiera Ralpha Gonsalvesa, Kasjana Gonsalves, która zmarła nocą z wtorku na środę, kiedy osuwisko zniszczyło jej dom. Katastrofa zmusiła premiera i jego rodzinę do skrócenia bożonarodzeniowych wakacji w Anglii i Rzymie. Zdjęcia zamieszczone przez Watykan wykazały, że Gonsalves spotkał się m.in. z papieżem Franciszkiem.
Najgorsza sytuacja – jak podaje Associated Press – ma miejsce w północnej części wyspy St Vincent, gdzie osuwisko spowodowane obfitymi opadami deszczu zniszczyło dom, w którym przebywało pięć osób. Wszyscy zginęli. Około 62 mieszkańców schroniło się w szkołach. Narodowa Organizacja Zarządzenia Kryzysowego poinformowała, że żywioł zniszczył w sumie 9 budynków, a poważnie uszkodził 15. Kilka tysięcy ludzi zostało odciętych od świata po tym, jak powodzie zablokowały wiele dróg i zniszczyły mosty.
„To najgorsze Boże Narodzenie odkąd żyję”
Powodzie i zniszczenia spowodowane gwałtownymi burzami dały się we znaki we wschodniej części Karaibów. Policja z wyspy St Lucia potwierdziła śmierć mężczyzny, na którego pod wpływem silnego wiatru obalił się mur. W związku z trudną sytuacją meteorologiczną odwołano setki nabożeństw związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W kościołach w w stolicy Castries przebywają osoby, które z powodu żywiołu straciły cały dorobek swojego życia. „To najgorsze Boże Narodzenie jakie kiedykolwiek przeżyłem” – powiedział Jude Francis, którego dom został podtopiony w wyniku opadów. Premier St Lucia Kenny Anthony stwierdził, że szkody wywołane z powodu burz „to poważny cios dla całego kraju. Nie pamiętam tak silnych opadów w przeddzień Bożego Narodzenia” – powiedział mediom.
Powodzie zrujnowały wypoczynek na Dominikanie
Klaster gwałtownych burz przeszedł także nad Dominikaną, gdzie woda zalała kilkadziesiąt domów. Z powodu zagrożenia powodziowego ewakuowano turystów z dwóch hoteli. Osuwiska zablokowały drogi – ruch na całej wyspie został sparaliżowany. Meteorolodzy ostrzegają, że gwałtowne burze utrzymają się w najbliższych dniach także w Wyspach Dziewiczych, Puerto Rico i na Dominikanie.

27.12.2013 02:21