W ciągu najbliższych dwóch tygodni do naszego kraju wciąż będzie napływać ciepłe powietrze z południowego-zachodu. Wysokie temperatury wystąpią nie tylko na nizinach, lecz także wysoko w górach. To sprawi, że zalegająca pokrywa śnieżna zacznie się roztapiać, a warunki narciarskie ulegną pogorszeniu. Sprawdź najnowszą prognozę pogody na kolejne dni oraz aktualne warunki narciarskie w polskich górach.
Pogoda nad morzem: sporo chmur
Zanim przyjrzymy się sytuacji w górach, zobaczmy, jaką pogodę będziemy mieć w tym tygodniu na wybrzeżu. Okazuje się, że nie będzie bardzo tragiczna, ale chmury dominować mają najczęściej w stosunku do pozostałych regionów naszego kraju. Deszcz popada nocą z wtorku na środę, w czwartek oraz w trakcie weekendu. Temperatura będzie bardzo wysoka jak na tę porę roku i ma sięgać nawet 5-7 stopni C w ciągu dnia. Nocami praktycznie nie spodziewamy się przymrozków, nie będzie także dużych sztormów, więc aura pozostanie niezbyt charakterystyczna dla tego miesiąca.
W górach bardzo ciepło i sporo słońca
Słoneczny poniedziałek w Tatrach i Sudetach to zapowiedź pięknego wtorku i czwartku. Pozostałe dni oraz czwartek w Sudetach zapowiadają się pochmurne z opadami deszczu, a wysoko w górach mokrego śniegu. Temperatury mają być bardzo wysokie i w dolinach sięgać mają nierzadko – zwłaszcza u podnóży Sudetów – nawet 10-11 st. C. Tak ciepło będzie jutro. Niestety, poranki zapowiadają się stosunkowo zimne, z przymrozkami nawet poniżej -5 stopni C i stosunkowo mgliste. W pierwszej połowie tygodnia odwilż zawita wysoko w góry – we wtorek na Śnieżce będziemy mieć 7 stopni C, a na Kasprowym Wierchu 5 stopni. Dopiero w weekend pojawi się lekki mróz.
Warunki narciarskie w górach
W Sudetach panują bardzo trudne warunki do uprawiania sportów zimowych. Śnieg leży jedynie w Karpaczu Białym Jarze i jego pokrywa sięga 80 cm. Warunki narciarskie określa się tam jako dobre. Pojeździć można także w Stroniu Śląskim Czarnej Górze, Zieleńcu oraz Szklarskiej Porębie Szrenicy, ale warunki ocenia się jako dostateczne.
W Beskidzie Śląskim i Żywickim najlepsze warunki do jazdy panują w Istebnej Złotym Groniu, gdzie wysokość pokrywy śnieżnej osiąga 50 cm. Od 20 do 50 cm białego puchu leży także w Korbielowie, Koniakowie oraz Szczyrku i tam warunki ocenia się jako dobre.
W Tatrach wyśmienite warunki narciarskie mają miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie leży do 55-70 cm śniegu. Pojeździć można m.in. na Kasprowym, w Zakopanem na Nosalu i Harendzie, Małym Cichym oraz w Nowym Targu. Z kolei na Podkarpaciu trasy dla narciarzy przygotowano w Gogołowie oraz Ustrzykach Dolnych, gdzie pokrywa śnieżna osiąga 40 cm, a warunki narciarskie określane są jako bardzo dobre.

16.12.2013 12:36