Podczas gdy większa część naszego kontynentu dostała się pod wpływ ciepłego wyżu, Turcję i południową Rosję zaatakowała ciężka zima. Śnieżyce, mrozy oraz wichury dają się we znaki na wybrzeżu Morza Czarnego. Nic nie wskazuje na to, by miało się tam szybko ocieplić. Zima ma dotrzeć nawet do Cypru, gdzie zapanują rekordowo niskie temperatury.
Turcja walczy ze śnieżycami
Podczas gdy w Polsce temperatury sięgają popołudniami 10 stopni C, w Azji Mniejszej słupki rtęci pokazują nawet 20 stopni poniżej zera. Śnieżyce, zawieje i zamiecie śnieżne atakują Turcję od wtorku – kilkucentymetrowa warstwa białego puchu pokryła ulice Stambułu. Na drogi najludniejszego i największego miasta kraju wyjechał ciężki sprzęt, który nie nadąża z usuwaniem śniegu. W metrowych zaspach utknęło wiele samochodów. Z powodu intensywnych opadów i ograniczonej widoczności z portu lotniczego Ataturka nie wystartowało w środę wiele samolotów. Podobna sytuacja ma miejsce dzisiaj. W górach środkowej Turcji słupki rtęci obniżyły się poniżej -20 stopni C. Z powodu ekstremalnie niskich temperatur w kraju zmarło już 17 osób, a poprawy pogody w najbliższym czasie nie będzie. Śnieg i mróz utrzymają się do końca tygodnia – mówią meteorolodzy.
Cypr przygotowuje się na mróz
Władze Cypru przygotowują obywateli swojego kraju do typowo zimowych warunków meteorologicznych, które potrwają co najmniej do piątku. Cyklon, który przynosi śnieżyce w Turcji, zaciągnął masę zimnego arktycznego powietrza nad wschodnią część Morza Śródziemnego. Od środy temperatura maksymalna na Cyprze oscyluje w granicach 4-7 stopni C, a nocami spada poniżej zera. Śnieg z deszczem pada m.in. w Nikozji – stolicy kraju – a także na obszarach górskich, co zdarza się niezwykle rzadko. Ze względu na niekorzystne warunki pogodowe lokalne służb ratownicze i przeciwpożarowe, a także biura obrony cywilnej i policja zostały postawione w stan najwyższej gotowości. Mają oni pomóc ofiarom zbliżających się mrozów.
Mieszkańcy terenów górskich aktywnie nabywają drewno na opał w celu ogrzewania domów. O ile w latach ubiegłych państwo pomagało zdobywać środki, dzięki którym udawało się przetrwać wyjątkowo niskie temperatury, teraz – z powodu kryzysu – dotacje te zostały zniesione. W centrum Nikozji otworzono specjalne punkty, gdzie będzie można wypić kawę, herbatę, zjeść ciepły posiłek czy po prostu schronić się przed zimnem. Oczekuje się, że podobne ośrodki zostaną otwarte w innych miastach Cypru.
Potężne śnieżyce w Wołgogradzie
Obfite opady śniegu dały się we znaki także w Rosji. W wyniku śnieżycy, która szaleje nad miastem od wtorku ruch samochodowy na trasie Wołgograd-Kamyszyn praktycznie stanął w miejscu. Zaspy sięgają wysokości 1,5 m. Uwięzionym kierowcom i ich pasażerom zapewniono ciepłe posiłki i zapasy paliwa. Sytuacja na tej trasie zaczęła się pogarszać we wtorek 10 grudnia. Meteorolodzy odnotowali tego dnia opad w wysokości 20 cm białego puchu, a silny wiatr towarzyszący opadom nawiał na drogi o wiele grubszą warstwę. Jak podaje portal gismeteo.ru, od wtorkowego popołudnia aż do środowego wieczora międzynarodowe lotnisko w Wołgogradzie zostało zamknięte – nie odbyły się loty do Moskwy, Erewaniu i Duszanbe. Tysiące pasażerów koczowało na lotnisku do czasu poprawy pogody lub poszło do hoteli. Dzisiaj rano pokrywa białego puchu osiągnęła wysokość 50 cm. Na drogach powstały gigantyczne korki.

12.12.2013 09:28