Tornado w Waszyngtonie w stanie Illinois; fot. AccuWeather

Jeszcze przed tygodniem mieszkańcy północnego i wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych zmagali się z pierwszym powiewem zimy. Tymczasem w weekend nagle zrobiło się bardzo ciepło, a front atmosferyczny, związany z rozległym niżem znad Wielkich Jezior przyniósł w niedzielę gwałtowne burze z opadami gradu i tornadami m.in. w stanach: Illinois, Indiana i Kentucky. Media donoszą o pierwszych ofiarach wczorajszych nawałnic.
Czterech zabitych, dziesiątki rannych
Jak donosi Associated Press co najmniej sześć osób zostało zabitych w wyniku tornada, które w niedzielę uderzyło w środkowo-zachodnią część USA. W New Minden w stanie Illinois gigantyczna trąba powietrza, która utworzyła się nad miastem około południa w niedzielę czasu lokalnego, spowodowała śmierć starszego mężczyzny i jego siostry. W trakcie nawałnicy ofiary żywiołu przebywały w domu; tornado miało siłę EF4 w rozszerzonej skali Fujity. Trzecia ofiara pochodziła z miasteczka Washington, a trzy kolejne z hrabstwa Massac. Ok. 50 osób zostało rannych; w tym 30 niedaleko Nashville.
Są katastrofalne zniszczenia
Do tej pory, czyli do godz. 02:00 czasu polskiego potwierdzono obserwacje 72 tornad na obszarze stanów: Illinois, Indiana i Kentucky. Spowodowały one zniszczenia w 137 miejscowościach. Większość strat odnotowano w Indianie i Illinois, gdzie zgodnie z wcześniejszymi prognozami amerykańskich meteorologów burze miały mieć najgwałtowniejszy przebieg. Na podstawie fotografii niektórych zniszczeń można się domyśleć, że tornada były bardzo silne – Łowcy Tornad oszacowali je na EF-3/EF-4, co oznacza,że prędkość wiatru w ich wnętrzu mogła sięgać 320 km/h – podają amerykańscy Storm Chaserzy na swojej stronie internetowej.
„Wszystko latało w powietrzu”
Intensywne burze i tornada przetoczyły się przez Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych, powodując znaczne zniszczenia w stanie Illinois. Wichury zniszczyły kompleks apartamentów w Washingtonie w Illinois. W związku z katastrofą, jaka nawiedziła miasto, Czerwony Krzyż stworzył specjalne schroniska, gdzie mogą udać się poszkodowani. Co najmniej 116 tys. odbiorców stanu Illinois nie miało w niedzielę po południu prądu elektrycznego. Według relacji przedstawiciela zarządzania kryzysowego 24 budynki zostały całkowicie zniszczone, a wiele innych częściowo uszkodzone, także w w pobliżu Logansport. Burza uszkodziła gazociąg – z powodu groźby eksplozji ewakuowano kilkadziesiąt rodzin.
Trąby powietrzne pojawiły się także na przedmieściach Chicago, Frankfurtu, w Peorii, Roanoke oraz w Braceville.
„Tornada w listopadzie zdarzają się rzadko – raz na pięć lat” – uważają meteorolodzy.

18.11.2013 02:25