Listopad pożegna się z nami prawdziwie zimową pogodą – ostrzegają synoptycy portalu Przyroda, Pogoda, Klimat. Zanim nadejdzie ochłodzenie, przed nami tydzień z łagodną pogodą i najwyższymi temperaturami na południu Polski. Mogą one przekraczać wartość 10 stopni, miejscami popada deszcz. Zapraszamy na szczegóły prognozy.
Ciepły tydzień
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, początek nowego tygodnia przyniesie zupełną zmianę w pogodzie. Po kilku pochmurnych dniach z niskimi temperaturami na poziomie około 5 stopni atlantyckie układy niżowe, współpracując z wyżami wschodnioeuropejskimi sprowadzą do nas znacznie cieplejsze masy powietrza z południa kontynentu. Na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu słupki rtęci niemal każdego dnia pokażą ponad 10 stopni C, a 19 listopada (we wtorek) nawet 14 stopni. Nieco chłodniej ma być na zachodzie oraz na północy – w poniedziałek, we wtorek oraz w piątek od 6 do 8 stopni, a w środę oraz czwartek, kiedy będzie padać, termometr nie pokaże więcej niż 4 stopnie C. We wtorek o poranku słabe przymrozki możliwe na południu kraju, poza tym dodatnia temperatura. W środę deszcz popada w całym kraju, najmocniej na zachodzie i wybrzeżu, czwartek z kolei będzie mglisty z opadami mżawki. W piątek i sobotę popada przede wszystkim na południu i wschodzie.
Od weekendu duże ochłodzenie
Zgodnie z naszymi długoterminowymi prognozami pogody, od przyszłego weekendu rozpocznie się ochłodzenie. Zmianę pogoddy będziemy zawdzięczać układowi wysokiego ciśnienia znad północnego Atlantyku, jak również niżowi rosyjsko-skandynawskiemu, które z północy sprowadzą zimne, arktyczne powietrze. Do 26 listopada włącznie temperatura dodatnia – od 1-2 stopnia C na wschodzie i południu do 5-6 stopni C na wybrzeżu. Poranki mroźne, miejscami poniżej -5 stopni C. Najzimniejszymi dniami okażą się: 28., 29. oraz 30. listopada, kiedy w niektórych regionach naszego kraju, zwłaszcza na Podlasiu, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu przez całą dobę będzie przeważać ujemna temperatura. W dzień ma być maksymalnie od -2 do 0 st. C, jedynie na zachodzie i północy cieplej – do 3-4 st. C. Noce jeszcze mroźniejsze, w rejonach podgórskich nie wykluczamy mrozów z prawdziwego zdarzenia na poziomie poniżej -10 st. C. Na nizinach od -10 do -5 st. C. Opadów umiarkowanie i na ogół będzie to śnieg, ale potężnych śnieżyc nie przewidujemy.
Początek grudnia ze znacznym ociepleniem
Wszystko wskazuje na to, że ochłodzenie, które doświadczymy pod koniec listopada, nie będzie jeszcze prawdziwym uderzeniem zimy. Wraz z początkiem grudnia nastąpi ocieplenie, temperatura każdego dnia będzie stopniowo wzrastać i początek meteorologicznej zimy przyniesie temperatury na poziomie 0-2 st. C na wschodzie do 10 stopni C na zachodzie. Wraz z ociepleniem nadejdą większe opady. Kiedy więc prawdziwa zima? O tym szczegółowo w zakładce: „Prognoza sezonowa na zimę, wiosnę i lato 2014″.

17.11.2013 15:30