Wrzesień jest pierwszym miesiącem meteorologicznej jesieni. Charakteryzuje się on na ogół spokojną pogodą, ze sporą ilością słońca, ale i stale obniżającymi się temperaturami. Sprawdźmy, jaki był wrzesień na przestrzeni ostatnich lat i co nam przyniesie w tym roku.
Temperatura
Na przestrzeni ostatnich 30 lat (okres badawczy: 1971-2000) wrzesień najniższe średnie temperatury dobowe przynosił w północno-wschodnich dzielnicach naszego kraju, w rejonach podgórskich, a także na Pojezierzu Pomorskim, gdzie mamy ok. 12 stopni C. Zdecydowanie cieplej jest w tym czasie na południu, zachodzie oraz nad samym morzem, gdzie mediana waha się w granicach 14 stopni.
Rekord ciepła we wrześniu padł 18 września 1975 r., kiedy w Pile zanotowano 34,7 stopnia Celsjusza. Dwa lata później, 28 września, w Zamościu zanotowano -6,0 stopni C i była to najniższa temperatura w historii pomiarów.
Opady
Suma opadów w tym miesiącu jest jeszcze dość zróżnicowana; najsuchszy wrzesień mamy z reguły na zachodzie – na Ziemi Lubuskiej spada 30 mm deszczu oraz na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i w dzielnicach centralnych – 40 mm. Im dalej na południe i północ, tym deszcz jest mocniejszy. Na wschodzie suma waha się w granicach 50 mm, na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w rejonie Zalewu Wiślanego oraz w północnej części Pojezierza Pomorskiego – 60 mm, nad samym morzem oraz w górach 70-80 mm, na Podhalu miejscami do 100 mm.
Usłonecznienie
We wrześniu słońce dominuje na niebie najczęściej na północy oraz wschodzie Polski (140 godzin/30 dni). Na pozostałym obszarze liczba ta waha się w granicach 120-130 godzin/30 dni.
Jaki będzie tegoroczny wrzesień?
Z najnowszych prognoz wynika, że tegoroczny wrzesień będzie miesiącem cieplejszym niż wynika to z normy wieloletniej o około 1 do 2,5 stopnia Celsjusza. Po kilku chłodniejszych dniach z początku miesiąca, dalsza jej część, niemal do końca drugiej dekady coraz cieplejsza – temperatury mogą sięgać niekiedy nawet 27-30 stopni C. Spodziewamy się także bardzo dobrej słonecznej pogody, a opady i burze w dużych ilościach pojawią się nie wcześniej niż około 13-15 września. Druga połowa miesiąca przyniesie już kilka chłodniejszych akcentów, niekiedy może być w ciągu dnia tylko 10-15 stopni C, a nocami pojawią się pierwsze przymrozki. Na razie nie musimy się obawiać długotrwałych fal chłodu, jeszcze w trzeciej dekadzie września zdarzy się taki okres, kiedy słupek rtęci podbije granice 25 stopni. Szczegółową prognozę można znaleźć tutaj: http://krolowa-superstar.blog.pl/prognoza-na-miesiac/ (zostanie zaktualizowana po południu)

02.09.2013 02:23