Na Marsie też istniało życie; fot. http://1.bp.blogspot.com

Na Marsie też istniało życie; fot. http://1.bp.blogspot.com

Wszystko wskazuje na to, że w przeszłości na Marsie istniały organizmy żywe w postaci mikrobów. Naukowcy sugerują, że życie na Czerwonej Planecie było doskonale rozwinięte i to na długo przed tym, kiedy pierwsze z nich pojawiły się na Ziemi.
Łazik dostarczył kolejnych dowodów
Najnowsze próbki, które zostały pobrane z Marsa przez łazik Curiosity, wykazały, że na jej powierzchni istniały kiedyś proste bakterie. Niepodważalne dowody dostarczyła analiza chemiczna marsjańskich skał. Odkryto w nich związki siarki, azotu, tlenu, wodoru, fosforu i węgla. Wiele tych pierwiastków są niezbędne do życia. W próbce znajdowała się także mieszanka związków utlenionych, mniej utlenionych i bardziej utlenionych. . Częściowe utlenienie zauważono po raz pierwszy, kiedy wiertło łazika wbiło się w skałę i ukazało skały, które są szare, a nie czerwonawe, jak powierzchnia Marsa.
Woda była na pewno
Skały dostarczyły jeszcze innej cennej informacji. W miejscu, z której pobrano próbkę, płynęła niegdyś woda o odczynie obojętnym. To kolejny dowód na to, że zanim klimat uległ znacznemu ochłodzeniu i był bardziej wilgotny znajdowała się tam woda w stanie ciekłym.
Życie na Marsie wcześniej niż na Ziemi?
Wszystko wskazuje na to, że życie na powierzchni Czerwonej Planety rozwinęło się wcześniej niż na Ziemi. Łagodny klimat oraz duża ilość opadów sprzyjała pojawieniu się organizmów. Nie wiadomo dokładnie, kiedy bakterie zadomowiły się na Marsie, ale – jak szacują naukowcy – mogło to nastąpić 4,5 mld lat temu, czyli 700 mln lat wcześniej niż u nas. Łazik pobrał jeszcze jedną próbkę marsjańskich skał, która jest ciągle badana. Naukowcy mają nadzieję, że kolejne analizy potwierdzą dotychczas wyciągnięte wnioski.

 

14.03.2013 02:40