Wtorek słoneczny i nawet 13 stopni

Wtorek słoneczny i nawet 13 stopni


Zdjęcie satelitarne z Polski ukazuje dzisiaj dwie najważniejsze rzeczy: jest pogodnie, gdzieniegdzie nawet bezchmurnie i pomimo wysokiej temperatury wciąż są takie miejsca, gdzie leży śnieg. Gdzie jest biało? Doskonale odzwierciedla to satelita Eumetsat.
Prawie bezchmurnie
Dzisiaj w całym kraju na pogodę narzekać nie było można. Wszędzie – od wschodu do zachodu Słońca – dominowało pogodne, niemal bezchmurne niebo. Nieco więcej pojedynczych, cienkich ławic chmur pierzastych Cirrrus pojawiło się na Mazurach i Podlasiu, ale nie padało. Białe plamki widoczne na powyższej mapie satelitarnej to nie niskie chmury Stratus, a zalegająca pokrywa śnieżna. Najwięcej takich punkcików można zobaczyć na Podlasiu, na zachód od Gdańska, w rejonie Wieżycy oraz na krańcach południowych naszego kraju. Dzisiaj rano w Suwałkach leżało 18 cm śniegu, w Białymstoku i Mikołajkach 5 cm, a w Chojnicach 2 cm.
Wyjątkowo ciepło
Wtorek okazał się wyjątkowo ciepłym dniem. Bardzo ciepło było w Małopolsce, gdzie za sprawą wiatru halnego u stóp gór temperatura podniosła się do 13 stopni. Jeszcze wyższą temperaturę zanotowano w Kołobrzegu – 14 stopni C. Przyjemnie zrobiło się na Śląsku, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, wybrzeżu oraz w centrum – tamtejsze stacje meteorologiczne notowały 10-12 stopni. Najchłodniej, zgodnie z prognozami, było na północnym wschodzie – ok. 5-6 stopni. Temperatura nie wzrosła powyżej 10 stopni także w Kielcach, Lublinie i Rzeszowie.
Noce wciąż mroźne
Mimo, że w ciągu dnia w większości Polski można ujrzeć na termometrach 10-12 stopni, to poranki wciąż są bardzo zimne. Ostatnia noc największy mróz przyniosła w rejonach podgórskich – od -10 do -7 stopni. Na nizinach najchłodniej było w Krakowie i Katowicach – po minus 7 stopni, -6 stopni w Kielcach i -4 stopnie w Łodzi. Najbliższa noc też w wielu regionach przyniesie mróz, ale nie taki duży, jak ostatnio. Na Podkarpaciu i miejscami na Opolszczyźnie dzięki fenowi nie będzie mniej niż 0-3 stopnie.

 

05.03.2013 18:18