Tak, jak prognozowaliśmy liczne i mokre układy niskiego ciśnienia rozbudowały się na południu kontynentu, niosąc mieszkańcom Basenu Morza Śródziemnego ulewne deszcze. Z jesienną aurą walczą od kilku dni m.in. Włosi, a także Grecy. To właśnie w tym drugim lało tak intensywnie, że ogłoszono zagrożenie powodziowe.
Ulewa w Atenach
Silna burza, która w piątek w nocy i przed południem przeszła przez Ateny, zalała kilkadziesiąt domów, uwięziła ludzi w swoich samochodach, a silny wiatr pozrywał linie energetyczne i powalił drzewa. Jak podała grecka telewizja, śmierć z powodu ekstremalnej pogody poniosła młoda kobieta.
W ciągu zaledwie sześciu godzin na Ateny spadło 80 mm deszczu, czyli dokładnie tyle, ile wynosi norma wieloletnia w lutym dla tego miasta. Pozapychane studzienki kanalizacyjne nie przyjęły tak dużej ilości wody, dlatego rwąca przez stołeczne ulice rzeka błota pozalewała mieszkania, piwnice, dostała się do szkół, sklepów, a nawet do greckiego Parlamentu. Po południu sytuacja zaczęła się stabilizować i rozpoczęto szacowanie strat.
Zginęły dwie osoby
Jak podała ateńska policja odnotowano ofiarę śmiertelną trudnych warunków atmosferycznych. Jest nią kobieta, która w momencie ruszania samochodem została zaskoczona przez wysoką wodę. Uwięziona 27-latka dostała zawału. Kilka osób zostało niegroźnie rannych.
Spore zniszczenia
Jak podaje agencja Reutersa do piątkowego popołudnia ateńscy strażacy dostali tysiąc wezwań do wypompowania wody z zalanych piwnic oraz usuwania z dróg powalonych przez silny wiatr drzew. Woda pędziła przez ulice z taką prędkością, że porywała zaparkowane nieopodal samochody. Pozalewane zostały drogi i autostrady prowadzące do stolicy. Ponadto zakłóceniu uległ transport pomiędzy Pireusem a wyspami z Zatoki Sarońskiej Takiej ulewy nie było w Atenach od 1961 roku – twierdzą meteorolodzy.
Zniszczenia i powodzie na Sycylii
Ulewy i wichury dały się we znaki także mieszkańcom Sycylii. Wiatr o prędkości 100 km/h oraz intensywne opady deszczu pozalewały miasta na południu wyspy. Woda porywała samochody, motocykle i fragmenty domów. Przez trudne warunki meteorologiczne utonął 19-letni mężczyzna, który w trakcie sztormu kąpał się w morzu. 20 tys. osób zostało pozbawionych prądu elektrycznego.

23.02.2013 02:48