Podczas gdy zachodnia i północno-zachodnia część naszego kraju zmagała się dzisiaj z ujemnymi temperaturami, to na przeważającym obszarze słupki rtęci przekroczyły dzisiaj 0 stopni C. Nie było jednak aż tak ciepło, jak u naszych południowych sąsiadów, m.in. na Słowacji, zachodzie Ukrainy, czy – dalej – w Rumunii. Miejscami słupki rtęci pokazały ponad 10 stopni C ciepła.
Nowy Sącz najcieplejszym miastem w Polsce
Dzisiaj najcieplejszym regionem w Polsce okazały się regiony Nowego Sącza. Tak, jak prognozowaliśmy, temperatura podskoczyła tam do 5 stopni. Odwilż dała się we znaki w Krakowie, Sandomierzu i Tarnowie mieliśmy ok. 2 stopni C, a w Łodzi, Warszawie, Kielcach, Suwałkach, Białymstoku, Rzeszowie, czy Lublinie 1 stopień. Jutro temperatury staną się bardziej wyrównane, ale powyżej zera będzie już w większości Polski, dopiero w weekend rozpocznie się ochłodzenie, a w przyszłym tygodniu zima mocniej zaatakuje.
Na Słowacji i zachodzie Ukrainy +9 stopni
Jeszcze wyższe temperatury niż w Polsce zanotowano dzisiaj na Słowacji. Najzimniej, podobnie, jak u nas, było na zachodzie, gdzie w ciągu ostatnich dwóch dni spadło nawet 30 cm śniegu – tam mieliśmy od 4 do 1 stopnia poniżej zera. Im dalej na wschód i południe, tym było cieplej. Na przykład w miejscowości Telgart, gdzie w ubiegłym tygodniu ogłoszono stan klęski żywiołowej z powodu intensywnych opadów śniegu, temperatura przekroczyła 5 stopni. Zdecydowanie najcieplejszymi miastami okazały się: Kosice – 7 stopni, a także Lucenec – gdzie zanotowano 9 stopni C.
W Rumunii wiosna – nawet 14 stopni na termometrach
Tymczasem kraje bałkańskie cieszą się z nadejścia wiosny. Dzisiaj w Rumunii temperatury pokazały w cieniu 14 stopni. Aż na 6 z 23 stacji słupki rtęci wzrosły powyżej 10 stopni. W miejscowości Ocna Sugatag, gdzie dwa dni temu panował przez całą dobę mróz, mieszkańcy zobaczyli za swoimi oknami 13,8 stopnia C. Izoterma zera podniosła się do wysokości 1,9 km nad poziomem morza. W popularnym kurorcie Ceahlau Toaca na wys. 1897 m n.p.m zanotowano dzisiaj, po raz pierwszy od trzech tygodniu, 0,1 stopnia C.

13.03.2013 22:23