Dzisiaj ferie zimowe rozpoczęli mieszkańcy województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Przez cały tydzień ferie trwać będą jeszcze na Kujawach, Ziemi Lubuskiej, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich oraz w Wielkopolsce. Sprawdźmy więc, gdzie najlepiej udać się na zimowy wypoczynek i gdzie warunki do uprawiania sportów zimowych są najlepsze?
Sudety: warunki dobre
Warunki narciarskie w Sudetach są całkiem dobre. Na stokach leży około 40-60 cm śniegu, nieco mniej w miejscach, które nie są sztucznie naśnieżane ratrakami: w Szklarskiej Porębie ok. 23 cm, a w Bukówce 20 cm. Przez cały najbliższy tydzień w Sudetach utrzyma się zimowa pogoda, jeśli więc wybieracie się na narty właśnie tam, nie powinniście być z tego powodu zawiedzeni.
Beskid Śląski i Żywiecki: warunki bardzo dobre
Jeśli potrzebujemy więcej śniegu, to radzimy przyjechać na ferie w Beskid Śląski. Tam białego puchu nie brakuje – miejscami wysokość pokrywy śnieżnej, zwłaszcza na stokach, sięga 70 cm. Tego naturalnego najwięcej jest w rejonie Szczyrku, czy Laik – 35 cm, 20-30 cm w Korbielowie, Brennej, Żabnicy, Wiśle i Żywcu. Warunki narciarskie są tam bardzo dobre.
Tatry: warunki bardzo dobre
Pomimo silnej odwilży, która pojawiła się dzisiaj w Tatrach, warunki narciarskie pozostają tam na poziomie bardzo dobrym. Im wyżej, tym śniegu jest oczywiście więcej – na Kasprowym Wierchu przeszło metr, w Dolinie Pięciu Stawów 95 cm, a w Morskim Oku 80 cm. Pamiętajmy jednak, że na stokach warunki śniegowe są jeszcze lepsze i tam dzięki sztucznemu naśnieżaniu pokrywa może sięgać nawet wysokości 1,5 metra.
Bieszczady: warunki dobre
Odwilż pojawiła się dzisiaj również w Bieszczadach. Padał deszcz, a temperatura wzrosła powyżej zera, dlatego warunki narciarskie znacznie się pogorszyły. Mimo to leży 10-20 cm, a na stokach sztucznie naśnieżanych 40-50 cm. Warunki do jazdy na nartach są dobre lub dostateczne – najlepsze w Wysowej.

21.01.2013 22:25