Podczas gdy zachodnia i północno-zachodnia część kontynentu zamiast stycznia ma kwiecień i temperatury na poziomie 15-20 stopni, to mieszkańcy Europy Południowo-wschodniej i wschodniej przygotowują się na duże ochłodzenie. Potężny wyż, rozciągający się od zachodniej Skandynawii po północno-zachodnią część Afryki sprowadzi daleko na południe zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Ochłodzi się nie tylko w Rosji, ale także na Bałkanach, w Turcji, a nawet w Arabii Saudyjskiej.
Śnieg spadnie nawet w Grecji
Gigantyczny antycyklon wraz z rozwijającym się niżem rosyjskim sprowadzą do Europy Wschodniej, Środkowej i Południowo-wschodniej bardzo zimne powietrze znad Arktyki. Już jutro śnieg zacznie sypać u naszych wschodnich sąsiadów, a w kolejnych dniach mocno ma się ochłodzić także w krajach bałkańskich, zwłaszcza w rejonie Morza Czarnego, w Turcji oraz Grecji. W wielu regionach temperatury spadną poniżej zera nawet w dzień, a nocami możemy mieć nawet poniżej minus 20 stopni. Najzimniej ma być w pierwszej połowie tygodnia, kiedy zimne powietrze zejdzie jeszcze dalej na południe, obejmując Grecję oraz Turcję. Wszędzie tam spadnie śnieg, a temperatury znacznie się obniżą. W Atenach w poniedziałek może popadać deszcz ze śniegiem przy zaledwie 8 stopniach. Nocami pojawią się przymrozki.
Zimna Turcja
Zima zaatakuje także Turcję, która pożegnała najcieplejsze lato i jesień w historii pomiarów. Zimno zrobi się we wtorek w zachodniej części kraju, gdzie temperatura nawet w ciągu dnia ma być ujemna. Nocami słupki rtęci pokażą co najmniej 15 stopni mrozu. Nie obędzie się także bez opadów śniegu, bardzo intensywnych w północnej i północno-zachodniej części kraju, gdzie spadnie nawet do 30 cm białego puchu. Wszystko dlatego, że pojawi się tam efekt podobny do tego, który obserwujemy w rejonie Wielkich Jezior, czy nad Bałtykiem. Zimne powietrze, które wleje się nad Morze Czarne wywoła silne parowanie i tworzenie się bogatych w wilgotne powietrze chmur Cumulobimbus, które na lądzie przyniosą obfite opady śniegu. Zimowa pogoda ma się utrzymać praktycznie do końca tygodnia.
Rekordowo zimno w Arabii Saudyjskiej
Potężny wyż znad Europy Zachodniej sprowadzi chłody daleko na południe. Rekordowo zimne powietrze spłynąć ma nad północną i północno-wschodnią Afrykę, gdzie pojawią się przymrozki, a nawet nad Arabię Saudyjską, gdzie w drugiej połowie przyszłego tygodnia zrobi się naprawdę chłodno. Nocami w północnej części kraju temperatury mogą spadać nawet poniżej zera. W Rijadzie mamy jeszcze teraz w dzień○ 25 stopni C. W przyszły weekend mamy mieć już tylko 16, a w nocy co najwyżej 7 stopni C. Ocieplenie klimatu…

04.01.2013 09:29