Mamy grudzień, ale liczba ofiar śmiertelnych mrozów i śniegu jest dużo wyższa niż w roku ubiegłym. Nie da się przecież zaprzeczyć, że przynajmniej pierwsza połowa tego miesiąca będzie bardzo zimna. Najgorsza sytuacja ma miejsce w krajach bałkańskich, gdzie intensywne opady śniegu sparaliżowały życie mieszkańcom, a niskie temperatury są prawdziwą klęską dla bezdomnych. Na szczęście pod koniec tygodnia czeka nas gigantyczne ocieplenie.
Bałkany: zamarzło 30 osób
Zachodnia, południowa i wschodnia część kontynentu zostały w ciągu ostatnich godzin zasypane. W Rumunii, na Węgrzech, czy Ukrainie śnieżyce były tak potężne, że kierowcy utknęli w gigantycznych, kilkudziesiąciokilometrowych korkach. Niektórzy z nich zdecydowali się pozostawić swój samochód na środku drogi i iść przez wiele godzin do domu pieszo, w trzaskającym mrozie sięgającym minus 20 stopni, opadach śniegu i wietrze osiągającym 80 km/h. Z powodu niskich temperatur tylko na Węgrzech i Rumunii zmarło 30 osób, a najsilniejsze mrozy nadejdą w drugiej połowie tygodnia.
Paraliże na lotniskach
Wczorajsze śnieżyce sparaliżowały pracę niemieckich lotnisk. Niektóre odwoływały loty. Najgorzej było we Frankfurcie nad Menem, czy Düsseldorfie. Doszło do około 1000 groźnych wypadków drogowych, z powodu których zginęło 17 osób. Ponad półmetrowe zaspy uziemiły pociągi – do poprawy sytuacji zawieszono połączenia kolejowe we Francji, Belgii, Niemczech i w Holandii. Tymczasem w Szwajcarii śniegu jest tak dużo, że z gór schodzą lawiny. Jedna z nich trafiła na obóz, w którym przebywało 11 turystów. Większość z nich udała się wydostać z pułapki o własnych siłach, jedna osoba została lekko ranna.
W Polsce zamarzło 10 osób
Niskie temperatury panujące w Polsce są wielkim problemem nie tylko dla zwykłych ludzi, lecz także zwierząt. W ciągu minionej doby zamarzło 10 bezdomnych. Policjanci oraz strażnicy przeszukują obszary, w których mogą przebywać bezdomni. Podobna sytuacja ma miejsce w Czechach, gdzie zanotowano 7 ofiar mrozu. Temperatury są tam jeszcze niższe niż w Polsce – w sobotę na Morawach zanotowano -28 stopni C. Tak niskie temperatury są w grudniu rzadkością.

10.12.2012 18:24