Naukowcy odkryli w przestrzeni kosmicznej kolejną planetę, która jest bliźniaczo podobna do Ziemi. Czy występuje tam życie? Nie wiadomo, ale według wstępnych badań warunki klimatyczne są tam identyczne do tych, z którymi mamy do czynienia na co dzień na powierzchni Błękitnej planety.
Ziemski klimat na Super-Ziemi
Nowo odkrytą planetę, oznaczoną HD 40307 g, naukowcy nazwali Super-Ziemią. Jest oddalona od Układu Słonecznego o ok. 42 lata świetlne i krąży wokół macierzystej gwiazdy, niezwykle podobnej do Słońca – HD 40307. Bardzo prawdopodobne, że nowa planeta wyglądem przypomina nie tylko Ziemię, lecz także warunki pogodowe są identyczne do tych, które występują u nas.
Występuje woda w stanie ciekłym?
Naukowcy przypuszczają, że na powierzchni Super-Ziemi znajduje się woda w stanie ciekłym. Wszystko wskazuje na to, że planeta znajduje się w tzw. ekosferze, gdzie istnieją doskonałe warunki do rozwoju i utrzymywania życia. Jeżeli badania się potwierdzą, to być może HD 40307 g będzie pierwszą planetą pozaziemską, gdzie istnieją organizmy żywe. Niestety, astronomowie póki co posiadają zbyt mało danych, by móc w stu procentach potwierdzić najnowszą naukową rewelację. Być może dalsze badania rzucą nowe światło na owianą tajemnicą sprawę.
Nowy układ dobrze znany
Naukowcy doskonale znają układ, w którym odkryto Super-Ziemię. O gwieździe podobnej do Słońca – HD 40307 – wiadomo już od kilkunastu lat. Początkowo sądzono, że wokół gwiazdy krążą trzy planety, na których warunki klimatyczne uniemożliwiają rozwój życia, gdyż jest za gorąco. Niedawno odkryto trzy nowe, w tym m.in. Super-Ziemię. Pomimo, że do powierzchni naszego ziemskiego bliźniaka dociera o połowę mniej energii świetlnej w porównaniu do naszej planety, to wcale nie oznacza, że nie tętni ona życiem – uważają naukowcy. Obserwacji układu HD 40307 dokonuje zespół naukowców przy pomocy spektrografu HARPS (z ang. High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), który powstał w celu poszukiwania nowych planet. Działa on od 2003 roku i pomógł odnaleźć setki nowych obiektów.

11.11.2012 18:39