Niestety, niektórzy przeciwnicy modelu ECMWF, zwłaszcza piszący na portalu Smroda.pl, będą musieli się pogodzić z najnowszymi danymi, które jednoznacznie wskazują, iż Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody jest najlepsze na całym świecie.
Niezastąpiony od 2006 roku
Organizacja ECMWF odnosiła pierwsze sukcesy na polu meteorologii w 2006 roku. Już wtedy Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych miało najwyższą sprawdzalność prognoz pogody na świecie. W tyle zostawili m.in. organizację NCEP, zajmującą się m.in. GFS-em, czy MetOffice (UKMO, na którym bazuje znany ze swojej wyjątkowo niskiej sprawdzalności UM). Dojście do takiego stwierdzenia było bardzo proste. W swoich analizach model ECMWF zawsze wypada najlepiej. Zaraz po nim znajduje się GFS, a na szarym końcu UKMO, o którym już kilkakrotnie pisaliśmy, że jest najgorszym modelem dostępnym w Internecie.
Będzie jeszcze lepszy?!
Alan Thorpe, szef Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, stwierdził, iż model ECMWF rzeczywiście jest najlepszym na świecie, to jednak wciąż prognoza powyżej siedmiu dni czasami zawodzi. Na szczęście członkowie organizacji, do której należą m.in.: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Anglia, będą ulepszać model do takiego stopnia, by prognozy do 240 godzin miały sprawdzalność co najmniej 85-procentową. Obecnie 85 % sprawdzalności uzyskują prognozy do 168 godzin wprzód. Tymczasem GFS taką sprawdzalność uzyskuje na odległość 120 godzin, czyli jest średnio gorszym modelem o dwa dni.
Co z prognozami krótkoterminowymi?
Jeśli prognozy średnioterminowe są niezastąpione, to oczywiście krótkoterminowe również powinny być najlepsze. Od ponad dwóch lat serwis ECMWF prezentuje prognozy do 72 godzin do przodu, czego wcześniej nie robił. Jedynym mankamentem, który wciąż zawodzi, to prognoza temperatury. Nie da się ukryć, że ECMWF zaniża wartości temperatur maksymalnych średnio o około 2 stopnie.
Polska, z uwagi na kryzys i brak funduszy na inwestycje w rozwój badań, na razie nie ma zamiaru przystąpić do organizacji. A szkoda, gdyż prognozy polskiego instytutu są niestety wyjątkowo niesprawdzalne, a inne serwisy pogodowe, które bazują na modelach podobnych do GFS, np. WRF, również nie osiągają specjalnie dobrych wyników.
Serwis pogodowy MeteoGroup.pl prezentuje po zalogowaniu prognozy krótkoterminowe modelu ECMWF w odstępstwie trzygodzinnym, średnioterminowe w odstępstwie sześciogodzinnym. Posiadają cały pakiet najważniejszych parametrów meteorologicznych, niezbędnych do przygotowania szczegółowej prognozy pogody.