Upały i wielka susza już od kilku tygodni nęka mieszkańców Bułgarii. Niewiele opadów oraz zbyt wysokie temperatury sprawiły, że wiele rzek w tamtejszym regionie po prostu wyschło. „Umierający” Dunaj można zobaczyć gołym okiem w jego dolnym biegu. Jeśli nie pojawią się intensywne opady, wówczas dojdzie do prawdziwego dramatu – poziom wody w rzece może być tak niski, że przestanie zaopatrywać w wodę pitną okoliczne miejscowości, co w konsekwencji doprowadzi do katastrofy.
Poziom Dunaju spada dziennie o 22 cm
Wysokie temperatury sprawiają, że woda z koryta Dunaju bardzo szybko paruje, co przyczynia się do dużego spadku poziomu wody. Średnio obniża dziennie o 22 cm, a w niektórych miejscach spadek jest jeszcze drastyczniejszy – nawet o 30-35 cm. Wczoraj poinformowano, że poziom wód jest tak niski, że może to doprowadzić do dużych utrudnień w żegludze. Co najgorsze miejscowa ludność może stracić dostęp do wody pitnej. Są takie regiony w Bułgarii, gdzie Dunaj zaopatruje mieszkańców w niezbędną do życia wodę. Co się mogłoby stać, gdyby ludzie utracili to najwyższe cenione na świecie dobro?
Temperatura sięga 40 stopni
Oprócz suszy szaleją także upały. Wczoraj w naddunajskich Rusach temperatura osiągnęła w cieniu 39,4 stopnia Celsjusza przy zupełnie bezchmurnym niebie. Silny wiatr, niska wilgotność powietrza oraz długotrwały brak opadów (tylko lokalnie pojawiają się burze) powodują pożary, które na południowym wschodzie kraju, przy granicy z Turcją, strawiły już co najmniej 80 ha lasów. Tylko 30 ha spłonęło w środkowej części kraju niedaleko miasta Ichtiman w ubiegły weekend. Dzisiaj gdzieniegdzie popadało i zagrzmiało, ale sytuacja wciąż jest bardzo ciężka.
Tymczasem nad Sofią widać pióropusz unoszącego się dymu z pożarów szalejących w górach Witosza. Pożar jest tak rozległy, że władze zadecydowały zakupić samolot, by uporać się z ogniem. Szalejący pożar jest gaszony z powietrza, ale sytuacja wciąż jest bardzo trudna. Samolot był wykorzystywany ostatnio również w Grecji i Rumunii, gdzie również panuje katastrofalna susza.