Kilka dni temu nowy satelita meteorologiczny został wystrzelony z przylądka w Gujanie Francuskiej na orbitę okołoziemską, gdzie będzie śledzić gwałtowne burze, które tego lata pojawiać się będą na terytorium Europy. Satelita MSG-3, który już od kilkudziesięciu godzin jest na orbicie, ma obserwować Ziemię z wysokości 36 tysięcy km!
Ma dostarczyć wiele cennych informacji o burzach
Cel misji, wspólnie realizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz niemiecką firmę Eumetsat, jest tylko jeden. Najnowszy satelita ma dostarczać dokładniejsze pomiary temperatury oraz wilgotności powietrza, a także śledzić rozwój gwałtownych chmur burzowych, co ułatwi pracę wielu meteorologów z całego świata. Naukowcy są pełni nadziei misji, zwłaszcza, że lipiec i sierpień to okres, kiedy Europę najczęściej nawiedzają bardzo silne burze. Być może dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi o wysokiej jakości technologicznej uda się poznać niektóre tajniki rządzące przyrodą, a burze nie będą tak trudne do przewidzenia, jak ma to miejsce teraz.
MSG-3 dziesiątym satelitą meteorologicznym na orbicie Ziemi
Eumetsat podkreśliła na specjalnej konferencji naukowej, że satelita MSG-3 jest dziesiątym takim urządzeniem wystrzelonym w przestrzeń kosmiczną w ramach platformy Meteosat, która działa już od 1977 roku. Została wystrzelona z bazy kosmicznej Kouru w Gujanie Francuskiej. Po pół godzinie satelita osiągnął wymagany poziom i od tej chwili przez najbliższe 3-4 dni będzie uruchamiał zainstalowane wcześniej systemy.