W ostatnim czasie mieszkańcy Europy doświadczają bardzo częstych wędrówek układów niskiego ciśnienia, które przynoszą ciekawe zjawiska optyczne. W ostatnią sobotę (02.06) tzw. „Słońce poboczne” można było obserwować nad Belgią. Sprzyjały ku temu warunki meteorologiczne.
Jak powstaje?
Jak widzimy na filmiku prezentowanym pod artykułem Słońce poboczne powstaje na chmurach cirrostratus. Ich powstawanie jest bardzo proste i przypomina wyglądem halo słoneczne. Powstają w wyniku załamania się promieni słonecznych na kryształkach lodu występujących w formie sześciokątnych płytek opadających w pozycji poziomej. Światło słoneczne, odbijające się od kryształków lodu, z których zbudowane są chmury cirrostratus, tworzy barwne plamy na niebie, wyglądem przypominając halo słoneczne pojawiające się dookoła Słońca lub tęczę.
Teoria spiskowa
Według zwolenników chemtrails częstotliwość pojawiania się Słońc pobocznych wzrasta, czego przyczyną są stosowane opryski chemiczne w atmosferze, które sprzyjają tworzeniu się chmur wysokich. Promienie świetlne mogą równie dobrze odbijać się od związków chemicznych zawartych w smugach zostawionych po samolotach.